Pieta v Lidicích připomněla 75 let od vyhlazení obce

270 minut
Speciál k 75. výročí vyhlazení obce Lidice
Zdroj: ČT24

V Lidicích na Kladensku proběhl pietní akt při příležitosti 75 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. Zúčastnili se ho stovky lidí, byli mezi nimi přítomni ministr kultury Daniel Herman, místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, plzeňský biskup Tomáš Holub a předseda svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

Pietní vzpomínce předcházela ranní mše Tomáše Holuba na základech kostela svatého Martina, poté se účastníci akce včetně pamětníků přesunuli ke společnému hrobu lidických mužů, kde zazněly projevy a byly položeny desítky věnců. Odpoledne program pokračoval tradiční přehlídkou dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice.

Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová v projevu připomněla nejen historický, ale i současný kontext lidické tragédie. „Tři čtvrtě století po hrůzné události se však ve světě stále dějí zločiny proti lidskosti a symbol Lidice dostává stále obecnější význam,“ řekla Lehmannová.

Horská: O smrti Heydricha nemluvme jako o atentátu. Byl to útok a hrdinský čin

Hlavní projev přednesla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (za KDU-ČSL), podle ní Lidice také ukazují na roli obyčejných lidí ve válce. Kromě jiného zdůraznila význam smrti zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha pro ukončení války.

Domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s útokem na protektora byla důvodem vyhlazení Lidic. „O smrti Heydricha nehovořme prosím jako o atentátu, o slovu, které evokuje kriminální čin. Byl to útok, byl to hrdinský útok,“ uvedla Horská. 

Pokud by se tehdy ukázalo, že jakákoliv česká vesnice měla něco společného s ukrýváním parašutistů, nacisté by se nerozpakovali spáchat to, co provedli v Lidicích. To byl ostatně případ obce Ležáky. To, co nacisty nakonec zastavilo, byl obrovsky negativní ohlas ve světové veřejnosti jak na Ležáky, tak především na Lidice.
Eduard Stehlík
Vojenský historický ústav v Praze

Nacisté obec, kde žilo zhruba 500 obyvatel, vypálili 10. června 1942.

V Lidicích bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Poválečné obnovení obce

Nové Lidice se začaly stavět krátce po skončení druhé světové války.  Vznikly na zelené louce, kousek od původní vsi. Obnovení obce bylo možné hlavně díky pomoci dobrovolníků, ale také zásluhou štědrých darů ze zahraničí. 

Smyslem nedávné akce při příležitosti 70. výročí obnovení obce bylo podle starostky Veroniky Kellerové právě poděkovat československému a dnes českému lidu za vybudování nových Lidic nedaleko pietního území.

„My jsme si uvědomili, že jsme nikdy – jako občané a ani naše babičky, maminky – nepoděkovali tenkrát československému a teď už českému lidu za vybudování obce,“ řekla Kellerová. Poukázala na to, že sbírka na nové Lidice vznikla v Británii a Americe. „Vybrali velkou částku, která byla předána prezidentu Edvardu Benešovi,“ doplnila.

Na Lidice tehdy přispívali lidé z celého světa. Miliony korun vynesla například sbírka „Lidice shall live“. Zorganizovali ji obyvatelé hornického města Stoke on Trent v severní Anglii. Odkaz Lidic tady stále žije. „Vybrali hodně peněz, a to v nesmírně těžkých ekonomických podmínkách. Myslím, že to byl symbol, jak se vyrovnat s tragédií války,“ vysvětlil současný starosta města Ross Irving.

40 minut
Historie.cs: Lidice - oběti a vrazi
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Meningitida se u vyšetřených z Roztok neprokázala, tři lidé dostali antibiotika

Meningitida nebyla prokázaná u žádného z 97 lidí, které záchranáři v pondělí v noci vyšetřili v ubytovacím zařízení v Roztokách u Prahy. Šlo o preventivní opatření kvůli potvrzené meningitidě u jednoho z ubytovaných zahraničních studentů. Pacient s potvrzenou nákazou je nyní v péči lékařů. „Hygienická služba provedla trasování kontaktů a byly identifikovány tři osoby, kterým byla preventivně nasazena antibiotická léčba,“ řekla hlavní hygienička Barbora Macková.
před 18 mminutami

Záchranáři prověřovali desítky lidí v Roztokách u Prahy. Měli podezření na meningitidu

Záchranáři, policie i hasiči zasahovali v pondělí večer v Roztokách u Prahy kvůli podezření na infekční meningitidu typu B. Zdravotníci vyšetřili 97 lidí. U nikoho z nich se nákaza neprojevila. Na místě působili tři inspektoři provozu, záchranářská posádka a posádka s lékařem, informoval mluvčí středočeské záchranné služby Marek Hylebrant.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Chystá i sešrotování některých vozů. Podle výroční zprávy ČD Cargo, dceřiné firmy státních Českých drah, činil loni průměrný počet zaměstnanců asi 6500.
před 2 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Kde a jak požádat o voličský průkaz?

Každý volič automaticky hlasuje ve volebním okrsku, kde má své trvalé bydliště. Pokud si ale zařídí voličský průkaz, může hlasovat kdekoliv v České republice, případně i v zahraničí na zastupitelském úřadě. Vybírá si pak z kandidátů toho kraje, ve kterém chce volit. Žádat o průkaz je možné osobně i on-line a lidé ho pak nesmí zapomenout přinést k volbám. Web ČT24 připravil přehledné informace o tom, jak si voličský průkaz vyřídit.
před 4 hhodinami

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
před 5 hhodinami

Obrana Izraele už přesáhla přiměřenou únosnost, míní Vystrčil

„Osobně jsem přesvědčen, že obrana Izraele už přesáhla přiměřenou únosnost. Dění v Gaze a vraždění civilistů je potřeba co nejdříve zastavit,“ sdělil v Událostech, komentářích předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj nebyla Praha k podpisu pondělní výzvy k ukončení bojů přizvána kvůli své dlouhodobé pozici podporující Jeruzalém. Podle poslance Jiřího Kobzy (nestr.) by měla být česká diplomacie „více rozkročená doširoka“. Exministr zahraničí Tomáš Petříček podotkl, že je na místě se ptát, zda je teroristické hnutí Hamás relevantním aktérem pro jednání o budoucnosti Gazy. Hosté pořadu moderovaného Barborou Kroužkovou se věnovali také možnému ukončení ruské agrese na Ukrajině.
před 12 hhodinami

Českem se prohnaly bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Linie bouřek začala v pondělí vpodvečer postupovat přes jižní na střední Moravu. Pásmo mířící ze Slovenska prošlo i Zlínským krajem. Na mnoha místech vyjížděli hasiči k popadaným stromům. Pro území východní poloviny Čech, na Moravě a ve Slezsku vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) od pondělních 15:00 do 21:00 výstrahu s nízkým stupněm rizika.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Další „dárek pro Putina“. Češi vybrali miliony na houfnice

Na nekončící masivní ruské bombardování civilních objektů na Ukrajině reaguje řada Čechů opakovanou podporou sbírek. Třeba iniciativa Dárek pro Putina vybrala šedesát milionů na nákup houfnic D-30 pro ukrajinskou civilní rozvědku. Pro ni chce iniciativa pořídit i pět set útočných dronů. Češi přispívají i na humanitární projekty. Třeba iniciativa Koridor na Ukrajinu v pondělí vypravila kamion se zdravotnickým materiálem a okny. Na civilisty se soustředí i Charita Česká republika či Člověk v tísni.
před 14 hhodinami
Načítání...