Pracovní úraz utrpí ročně přes 40 tisíc lidí. Odškodnění je nejisté

6 minut
Události: Pracovní úraz utrpí ročně 40 tisíc lidí
Zdroj: ČT24

Minulý rok se při výkonu povolání smrtelně zranilo 104 lidí, dalších 44 tisíc pracovníků se vážně zranilo. Otázkou, jak zlepšit pracovní prostředí, aby bylo bezpečnější, se proto zabývají obě komory parlamentu. Větší počet lidí se také obrací na úřad ombudsmanky Anny Šabatové, která zpracovala návod, jak po pracovním úrazu postupovat. Jedním z nejčastějších problémů je snižování odškodného.

Pracovní úraz nebo nemoc z povolání si obvykle vynutí přechod na hůře placenou práci, někdy poškozený zcela ztratí schopnost pracovat. Zaměstnanci se proto přiznává pravidelné odškodnění.

Renta dosahuje výše rozdílu mezi průměrným výdělkem dosahovaným před vznikem škody způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a výdělkem dosahovaným po pracovním úraze či zjištění nemoci.

Vyplácení náhrady může zlepšit novela zákoníku práce

Jenže po zvýšení minimální mzdy na 11 tisíc příjem paradoxně klesá. Při příjmu 20 tisíc korun se dříve odečetlo 8 tisíc a zůstalo 12 tisíc korun. Dnes při minimální mzdě 11 tisíc vychází zůstatek na 9 tisíc korun. Renta navíc není jistá, pokud poškozený dostane civilizační nemoc, třeba cukrovku, nebo ho srazí auto, o peníze přijde.

Vyplácení renty
Zdroj: ČT24

Další komplikací jsou nejednoznačné podmínky. „V České republice vyplácejí rentu ze zákona dvě pojišťovny, ale každá postupuje jinak. První úkol by měl být sjednocení tohoto rozhodování. To možná vyřeší novela zákoníku práce,“ říká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Její úřad zpracoval návod, jak po pracovním úrazu postupovat.

Ministerstvo práce slibuje, že se odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání zlepší. Novelou zákoníku práce se proto bude znovu zabývat Poslanecká sněmovna. „Novela stanoví, že touto minimální mzdou je mzda platná v den zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Případné zvyšování minimální mzdy by se proto napříště nemělo ve výši náhrady za ztrátu na výdělku projevit,“ uvádí ministerstvo.

„Zásadní problém, který vidím, je ten, že tato skupina je nucena být na úřadu práce. Ale pokud jsou na úřadu práce, tak se jim to nepočítá do důchodu,“ říká k tomu poslanec za ANO Josef Hájek.

Chybí školení, firmy šetří na ochranných pomůckách

Zlepšení pracovních podmínek se v dubnu řešilo také na půdě horní komory parlamentu. Vážných pracovních úrazů totiž stále přibývá. „Přijímají se zaměstnanci, kteří nemají pracovní zkušenost, nejsou pro práci vyškoleni,“ říká vedoucí kanceláře WHO v Česku Alena Šteflová.

„Je spousta firem, které šetří na ochranných pomůckách, na vyznačení nebezpečných tras a podobně,“ dodává Yvona Hartlová ze spolku Firma pro zdraví, který dlouhodobě působí v prostředí podniků a realizuje různé projekty v oblasti ochrany zdraví a prevence.

  • Každý rok se v ČR stane přes 40 tisíc pracovních úrazů. Nejvíc, přes 46 tisíc, jich podle posledních statistik bylo v roce 2015. Tento rok byl nejhorší také v počtu smrtelných úrazů, bylo jich 131. Naopak v loňském roce 2016 bylo smrtelných úrazů méně, celkem 104.
  • Mezi nejčastější chyby v bezpečnosti práce patří nedodržování přestávek, nárůst přesčasů nebo zvyšování stresu. Rizikovými odvětvími jsou stavebnictví, zpracovatelský průmysl nebo doprava.

Mezi nemoci z povolání se mohou dostat bolesti zad, ale ne ze sezení

Vedle pracovních úrazů jsou problémem také nemoci z povolání. Na jejich seznam by se nově mohly dostat třeba choroby spojené s bolestí zad, konkrétně nemoci způsobené přetěžováním bederní páteře. Na odškodné by podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí mohli mít nárok ti, kteří v zaměstnání zvedají těžké věci.

Kvůli bolestem zad zůstávají v neschopnosti ročně desítky tisíc lidí a v posledních letech se jejich počet ještě zvyšuje. Malá část z nich by se do budoucna mohla dočkat odškodnění za nemoc z povolání. Mělo by však jít maximálně o desítky případů ročně.

„Musí se skutečně jednat o povolání, kde dochází k pravidelnému přetěžování bederní páteře, například o zedníky, truhláře, skladníky, zdravotní sestry a podobně,“ říká Ondřej Palán, vedoucí oddělení bezpečnosti práce na ministerstvu práce.

Alespoň jednou za život mají problémy s páteří až čtyři pětiny lidí. Podle odborníků je to často způsobeno zanedbáním prevence. „Hodně lidí si myslí, že můžou používat svůj pohybový aparát donekonečna, aniž by mu dávali šanci, aby se nadechl, zacvičil si, protáhnul se. To prostě nedělají,“ varuje fyzioterapeutka Eva Nováková z Ústřední vojenské nemocnice.

Riziková jsou podle fyzioterapeutky hlavně sedavá zaměstnání, kterých se však současné návrhy netýkají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 1 hhodinou

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 5 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 8 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 9 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 9 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 10 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...