Míková: Bude docházet k větším teplotním výkyvům, než jsme byli zvyklí

61 minut
Taťána Míková v pořadu 90' ČT24
Zdroj: ČT24

Sníh a mráz se znovu vrátily do Česka. Uplynulou noc probděli hlavně zemědělci, kteří se snažili před chladem uchránit svou úrodu. Takzvané aprílové počasí zasáhlo i zbytek Evropy. Podle meteoroložky ČT Taťány Míkové, která byla hostem pořadu 90' ČT24, jsou v dubnu obecně rozdíly mezi minimálními a maximálními teplotami velké. V posledních desetiletích ale přichází dva extrémy, kdy v jednom měsíci zažívá Česko opravdovou zimu i opravdové léto.

„V dubnu jsou rozdíly mezi minimálními a maximálními teplotami dost velké. Duben je měsíc, kdy typicky přichází už první náznaky léta, protože se vyskytují i tropické dny,“ uvedla Míková. Na druhou stranu podle ní mohou v dubnu přijít i typicky zimní dny. Mrazivé teploty, proto nejsou příliš výjimečné.

To ukazují i rekordy, které byly na našem území v dubnu zaznamenány. Nejnižší teplotu naměřili před dvaceti lety na Šumavě na Jezerní slati, teploměr tam ukazoval minus 20,6 stupně Celsia. Naopak maximum zaznamenaly v roce 1968 v Děčíně, kde bylo 31,7 stupně.

Zasněžené třešňové květy
Zdroj: Facebook Počasí ČT / Milan Motyka

Přestože teplotní extrémy pozorují meteorologové v dubnu dlouhodobě, v posledních letech zaznamenali změnu. „Vypadá to, že v posledních desetiletích, možná v těch dvou posledních, se nám daleko víc kumulují velké rozdíly mezi různými dny v dubnu. Velice často se totiž stává, že v dubnu přijdou oba dva extrémy, kdy v jednom měsíci registrujeme jak tu opravdovou zimu, tak to opravdové léto,“ vysvětlila.

Zahradníček: Výkyvy v epizodách tepla a chladu můžeme přisuzovat změnám klimatu

Podle dalšího hosta 90' Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR můžeme velké výkyvy v epizodách tepla a chladu přisuzovat klimatickým změnám. „Pokud vezmeme dubnové minimální teploty, tak ty se velice často opakují jak na území ČR, tak i jižně od nás. To je spíše meteorologický jev. To, co můžeme přisuzovat změně klimatu, je to teplé období před tím,“ vysvětlil.

Hlavním problémem do budoucna je podle Zahradníčka fakt, že pravděpodobnost pozdních jarních mrazů se bude do budoucna zvyšovat. „Pravděpodobnost toho, co jsme zažili letos, stoupne na 60 až 70 procent,“ řekl.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Pravdou je, že bude docházet k daleko větším výkyvům, než na které jsme byli zvyklí v druhé polovině dvacátého století,“ souhlasila se Zahradníčkem Míková. „Máme období, kdy se velice rychle střídají teplé a studené periody a během dvou až tří dnů se dokáže počasí o dvacet stupňů naprosto změnit.“

Podle Míkové se na této změně podílí přírodní vlivy, ale i člověk. Otázkou podle ní zůstává, do jaké míry nese v tomto ohledu větší vinu člověk.

Uložit

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Společnost ČEPS odmítá, že by už ve středu byla varována před možným přetížením sítě

Pokračuje pátrání po příčinách rozsáhlého výpadku elektřiny, který v pátek ochromil část Česka. Společnost ČEPS odmítá, že by dostala varování před možným přetížením sítě. Podle zástupců hnutí ANO ale přišlo ve středu upozornění na přetoky kvůli změně počasí.
před 17 mminutami

Důchod v lednu vzroste dle odhadu o 650 korun měsíčně

Průměrný důchod vzroste v lednu zhruba o 650 korun měsíčně. Vyplývá to z nových dat Národní rozpočtové rady, která získala Česká televize. Průměrná penze by tak na začátku příštího roku vystoupala na 21 700 korun. Podobným odhadem disponuje i ministerstvo práce, přesný návrh lednového zvyšování důchodů bude mít šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) hotový v září. Zohlední inflaci mezi loňským červencem a letošním červnem.
před 1 hhodinou

Výročí Jana Husa si připomněli v Betlémské kapli i Husinci

V Česku se v neděli připomíná výročí mučednické smrti mistra Jana Husa, který byl pro své názory před 610 lety v německé Kostnici upálen. V den státního svátku se konala například slavnostní bohoslužba v Betlémské kapli, kde Hus kázal.
před 2 hhodinami

Na Moravě hrozí večer silné bouřky

V jihovýchodní polovině Česka večer a v noci hrozí bouřky, na Moravě mohou být ojediněle silné. Doprovázet je mohou přívalové srážky a nárazový vítr. Během noci budou bouřky slábnout. Meteorologové rovněž rozšířili varování před vysokými teplotami, vedle Moravy a Slezska mohou odpoledne vystoupat teploty nad 31 stupňů Celsia i ve středních a východních Čechách.
před 7 hhodinami

Nebezpečného vybržďování se řidiči dopouštějí stále častěji

Jeden z nejnebezpečnějších přestupků na silnicích je takzvané vybržďování. Podle psychologů počet lidí, kteří se takto chovají za volantem, roste. Ministerstvo dopravy i kvůli tomu uvažuje o uzákonění povinného minimálního odstupu. Jen vloni se kvůli nedodržení vzdálenosti mezi auty stalo téměř pět tisíc nehod.
před 13 hhodinami

Jak je to s poplatky za televizi a rozhlas?

Poplatkový web České televize měl tento týden vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Podobně jako ten rozhlasový. Enormní zájem vyvolaly i nepřesné informace, které se v souvislosti s poplatky objevily ve veřejném prostoru.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
před 14 hhodinami

Nová CHKO Soutok přilákala tisíce turistů

První víkend po vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok se na místo přijely podívat tisíce turistů. Láká je mimo jiné největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Starostové, ochranáři i místní teď přemýšlejí, jak se na takový nápor nových návštěvníků připravit. Inspirovat se mohou dalšími dvaceti šesti chráněnými krajinnými oblastmi vyhlášenými na území Česka.
před 23 hhodinami
Načítání...