Matka paterčat peníze ze sbírky nevysoudila, vyjednává o nich s Prahou

Obvodní soud pro Prahu 5 zamítl žalobu matky paterčat Alexandry Kiňové na Klub dvojčat a vícerčat, ve které požadovala vydání více než 616 tisíc korun z veřejné sbírky určené na paterčata. Klub totiž s Kiňovou ukončil spolupráci a vybrané peníze převedl na pražský magistrát, což se matce nelíbilo. Úterní rozhodnutí však není pravomocné.

Alexandra Kiňová a Antonín Kroščen s paterčaty a starším synem Antoniem
Zdroj: ČT Autor: David Raub

Soudce označil žalobu za nedůvodnou. Podle něj není podstatné, zda měly obě strany v minulosti spory, ale rozhodující je stav v době vyhlášení rozsudku. A jelikož už peníze nejsou na účtu klubu, nemohl podle něj soud rozhodnout o jejich vyplacení.

Právní zástupce Klubu dvojčat a vícerčat Robin Sedláček dodal, že klub převedl peníze na základě pravomocného příkazu, který vydal magistrát. „Podřídil se donucujícímu prostředku nadřízeného orgánu,“ uvedl Sedláček.

Matka paterčat ukončila s klubem po neshodách spolupráci v lednu 2015, sbírka pak byla ukončena v dubnu na žádost advokátky Kláry Samkové.

Samková u soudu tvrdila, že peníze byly převedeny kvůli osobní mstě ředitelky klubu Kláry Vítkové Rulíkové, jejímž cílem bylo to, aby se peníze ke Kiňové nedostaly. „Žalovaný je vyhlašovatelem sbírky a měl k dispozici prostředky, se kterými naložil protiprávním způsobem z důvodu osobní msty,“ uvádí Samková.

Podle ní nezanikl účel sbírky a nevydání peněz tak bylo protizákonné. Převedení peněz na účet magistrátu označila za nesmysl, jenž poškodil klientku. „Nakládali s penězi neoprávněně. Obelhali všechny dárce, kteří určitě nechtěli dotovat rozpočet pražského magistrátu,“ řekla Samková. Tyto výtky ale zástupce klubu odmítl: „Nebyl tam žádný zlý nebo špatný úmysl vůči paní Kiňové.“

Soudce: Nemám obavy, že by rodina peníze nedostala

Soudce podotkl, že zákony nepamatují na případ, který se stal nyní. Tedy že se obě strany sporu na převodu peněz nedohodly, a finance tak skončily u třetí strany. „Jsme v jakémsi slepém bodě, kdy nikdo neví, jak se vlastně má postupovat,“ řekl Váňa.

Jak dodal, nemá obavy, že by se peníze od magistrátu k rodině paterčat nedostaly. „Myslím, že magistrát nějakou cestu najde. Podle mého názoru je pod tlakem situace, kdy celý národ sledoval osud paterčat takřka v přímém přenosu,“ řekl Váňa.

Samková potvrdila, že úřad jedná vstřícně, poskytnutí daru je podle ní ve schvalovacím kolečku a čeká na schválení radou.

Paterčata Tereza, Alex, Martin, Michael a Deniel přišla na svět 2. června 2013 v podolské nemocnici v Praze. Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je jedna ku 48 milionům. Na celém světě žije zhruba 800 paterčat, spontánně z nich bylo počato víc než 130.