Hospicovou péči v Česku potřebují asi dva tisíce dětí. Dostávají se k ní ale obtížně

Péče o nevyléčitelně nemocné a umírající děti v České republice není dostatečná. Upozorňují na to lékaři i společnost pro paliativní medicínu. Změnit proto chtějí financování i systém služeb pro rodiny nemocných. Odborníci odhadují, že hospicovou péči potřebují v Česku asi dva tisíce dětí.

Video Hospicovou péči pro nejmladší nabízí jen na čtyřech místech ČR
video

Hospicovou péči pro nejmladší nabízí jen na čtyřech místech ČR

Například péči dětského hospicu v Ostravě pravidelně využívá pět rodin. Služba funguje několikrát týdně dopoledne, ve čtvrtek zajišťuje hospic provoz až do večerních hodin. Rodiče se tak o těžce nemocné dítě nemusejí starat nepřetržitě.

„Rodiny si často netroufají pečovat o své dítě doma, nebo ho dokonce doprovázet v terminální fázi jeho vážného onemocnění, protože si nejsou jistí, že by se o dítě v takovém stavu uměli postarat,“ uvedla Lucie Hrdličková, lékařka Kliniky dětské hematologie a onkologie z Fakultní nemocnice v Motole.

Hospicovou péči pro nejmladší nabízí kromě Ostravy už jen v Praze, Brně a Olomouci. Velké množství rodin tak na potřebnou pomoc nedosáhne. Vyřešené zatím není financování domácích hospiců, ani návaznost jednotlivých služeb.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) uvedla, že v rámci pracovní skupiny by ministerstvo chtělo pomoci nastavení systému a jeho odpovídající úhradě. V současné době ale ostravský hospic stejně jako řada dalších žije hlavně díky sponzorským darům a dotacím.