Česko bude moci vyslat novou armádní misi do Iráku

Skupina vojenských lékařů a instruktorů bude moci odjet do Iráku. Měli by tam působit do konce přespříštího roku v rámci operací proti takzvanému Islámskému státu. Misi, do níž se bude moci zapojit nejvýše 30 vojáků, hladce schválila Poslanecká sněmovna i předtím Senát. Sedmnáctičlenný chirurgický tým má do Iráku odletět ještě letos v prosinci. Armádní instruktoři odcestují až příští rok. Pro návrh navzdory některým výtkám hlasovala naprostá většina z přítomných poslanců ze všech klubů včetně KSČM. Proti nebyl nikdo.

Video 90’ ČT24 - České vojenské mise v zahraničí
video

Devadesátka ČT24: České vojenské mise v zahraničí

Armádní zdravotníci mají působit v polní nemocnici amerického námořnictva asi 70 kilometrů jižně od Mosulu, který irácká armáda se svými spojenci začala v těchto dnech osvobozovat od islámských extremistů. Léčit by měla zraněné koaliční i irácké vojáky. Jednotku by měli tvořit chirurgové, anesteziolog i zdravotní sestry. Zdravotnický materiál zabezpečí americká nemocnice.

Zároveň čeští zástupci s Irákem jednají o vyslání instruktorů ženijního vojska. Desetičlenná skupina by podle nynějších plánů zahájila někdy ve druhé polovině příštího roku výcvik iráckých kolegů zaměřený na likvidaci improvizovaných nástražných systémů. Podobně nyní v Bechyni školí kurdské bojovníky.

Výcvik a budování iráckých složek vnitřní bezpečnosti

„Česká republika se zapojuje silami a prostředky, které odpovídají potřebám Iráku. Ale zároveň se zapojuje v době, kdy porostou požadavky na jednotlivé členské země Aliance, protože na summitu NATO ve Varšavě se šéfové vlád a států dohodly na tom, že Aliance bude v Iráku asistovat zdejší vládě a ozbrojeným silám při výcviku a budování složek vnitřní bezpečnosti. Do tohoto kontextu zapadne česká přítomnost ideálně,“ vysvětlil Petr Pavel, předseda Vojenského výboru NATO.

Mise by měla stát nejvýše 167 milionů korun. Ve skutečnosti by mohly být náklady nižší vzhledem k tomu, že v Iráku by nakonec mohlo působit méně vojáků než navrhované tři desítky. Ministerstvo obrany předpokládá, že Česko za misi zaplatí 62 milionů korun.

Česká armáda už poslala do země v létě letecké instruktory, kteří školí piloty bitevníků L-159. Irák je koupil právě z Česka. Irácké a kurdské ozbrojené síly ČR podpořila také zbraněmi a municí.