Dieselových aut bez filtru pevných částic jsou v Česku tisíce. Škodí zdraví

7 minut
Události ČT: Nový test ÚAMK ukázal, že až 70 % dieselových aut nemá funkční filtr
Zdroj: ČT24

Odborníci odhadují, že v Česku jezdí přibližně dvě třetiny aut s naftovými motory, která vůbec nemají filtr pevných částic nebo je nefunkční. Jízda autem bez filtru je nejen proti předpisům, ale také škodí zdraví. Na částice z výfuků se váží další látky, které způsobují rakovinu.

Na vozy s dieselovými motory, kterým schází filtr pevných částic, upozorňují některé automobilky i nový test ÚAMK. Poškozený nebo chybějící filtr značí hustý černý dým jdoucí z výfuku, snadno se pak dá zjistit jeho výtěrem.

„Prověřili jsme zhruba dva tisíce vozidel a z celkového počtu mezi sedmdesáti a osmdesáti procenty filtr nepracoval správně nebo vozidlo filtr nemělo,“ uvedl Petr Vomáčka z ÚAMK.

Filtry pevných částic jsou v dieselových autech od roku 2004. Montují se do výfuku, kde zachycují a ničí nebezpečné látky. Funkční systém každých pět set až tisíc ujetých kilometrů filtry automaticky vyčistí.

Na jakýkoli problém pak upozorní řídicí jednotka. Pokud je filtr ucpaný, tak snižuje výkon motoru a zvyšuje spotřebu. Později se může i propálit a pak už se musí vyměnit.

Drahá výměna řidiče odradí

Kompletní výměna stojí od patnácti do sto tisíc korun, podle typu vozu. Řada řidičů právě kvůli vysoké ceně volí radikální řešení, součástku odstraní. Pokud si pak takové auto koupí někdo, kdo o vyříznutí filtru neví, neobstojí pak ani při technické kontrole.

I v tomto případě však existuje klička. „Bohužel v České republice jsou i takové praktiky, že si filtr pevných částic před technickou kontrolou a měřením emisí můžeme půjčit, tím pádem projdeme a vozidlo nadále provozujeme bez filtru,“ podotkl Vomáčka.

Nefunkční filtr pevných částic
Zdroj: ČT24

Takovým praktikám chce ministerstvo dopravy zabránit. Připravuje zákon, který by měl pravidla pro odstraňování filtrů výrazně ztížit. Teď, když policie závadu zjistí, může omezit technickou způsobilost na třicet dnů. Majiteli vozu pak hrozí i pokuta až 50 tisíc korun, pokud se prokáže, že o závadě věděl.

Ministerstvo dopravy o problému vyjednává i s výrobci filtrů. „Ministr uvažuje o tom, že jediné, co věc vyřeší, je snížení ceny filtrů. Zmínil to v jednáních s výrobci, ale samozřejmě je to běh na delší trať,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Pražské ovzduší znečišťuje hlavně doprava

Důležité je, že jízda autem bez funkčního filtru škodí zdraví. Na částice z výfuků se váží další látky, které způsobují rakovinu.

Například v Praze pochází většina znečištění v ovzduší právě z dopravy. Krychlový centimetr vzduchu na Národní třídě obsahuje v průměru 40 tisíc částic. Když projede auto bez filtru, hodnoty stoupají do milionů.

Emise na Národní třídě
Zdroj: ČT24

„Vozidla ve špatném stavu mohou mít takové emise na kilometr jízdy jako tisícovka autobusů ve výborném stavu,“ podotknul Michal Vojtíšek z Centra vozidel udržitelné mobility ČVUT.

I když oko škodliviny nevidí, dýcháním se dostávají hluboko do plic a dál do těla. „Tyto malé částice na svém povrchu obsahují daleko nebezpečnější látky, především toxické kovy a látky, které jsou karcinogenní,“ přiblížil František Skácel z Ústavu plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší VŠCHT.

Koncentrace v ovzduší rostou i při delším stání vozu, kdy motor běží navolno. Praha proto nedávno rozjela kampaň, ve které žádá řidiče, aby ho v takových případech vypínali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 1 hhodinou

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 2 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:44Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
11:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Japonci mají k tuzemsku blíž, než by se mohlo zdát, říká Pavel

Japonský císař Naruhito v císařském paláci v Tokiu přijal v pátek českého prezidenta Petra Pavla. Návštěva byla vyvrcholením jeho cesty do Japonska. Setkání trvalo zhruba půl hodiny. Prezident později schůzku označil za velice vstřícnou s tím, že spolu hovořili třeba o světové výstavě Expo či o tom, jak Česko pomáhá Ukrajině. Císař také vyjádřil vůči Pavlovi podle japonských médií vděčnost za jeho návštěvu Hirošimy. Pavel se později setkal také s premiérem Šigeruem Išibou a měl přednášku na Tokijské univerzitě.
06:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Vedení jednoho z kontingentů Frontexu bude sídlit v Praze

V Praze bude od příštího roku sídlit vedení jednoho z kontingentů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Bude řídit činnost stovek policistů agentury působících zejména na letištích v deseti zemích, které nemají vnější pozemní hranici s nečlenskými státy EU. Kontingent vznikl letos v lednu, jeho vedení je v tuzemském hlavním městě zatím dočasně.
12:10Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Žloutenky typu A přibývá dramaticky, říká Prymula

Nárůst případů onemocnění žloutenku typu A je v Česku dramatický, říká epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle dat Státního zdravotního ústavu bylo letos k 21. červenci nahlášeno už 928 případů a deset úmrtí. Ve srovnání s celým loňským rokem je dosavadní počet nemocných zhruba o polovinu vyšší. Loni zemřeli dva lidé. Prevencí je zvýšení osobní hygieny a očkování.
před 5 hhodinami

Bez mobilů, zato s prostorem pro sebe, nabízí expertka recept na klidnou dovolenou

Dovolená má být časem pro odpočinek, ale může se z ní stát stresový faktor. Volné dny mohou provázet hádky, stres a napětí. Podle Markéty Vamberk Šauerové z katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy jsou nejčastějšími důvody, proč se dovolená změní ve stresor, vybočení ze zaběhnutého režimu a přeorganizovávání. Receptem na klidnou dovolenou je podle speciální pedagožky důkladná příprava s prostorem na flexibilitu. „Důležité je organizovat, ale nejet s pevně daným fixním plánem. Lidé jsou pak často rozhození, že jim plán ve volnu nevychází,“ nastínila.
před 10 hhodinami
Načítání...