
Události: Útok v Nice a Češi
Kanál BFM TV odpoledne uvedl, že mezi zahraničními oběťmi atentátu v Nice je jeden Čech, dále dva Američané, ruská studentka, dva němečtí studenti se svou profesorkou, tři Švýcaři, Australan a Ital. Později však BFM TV zmínku o české oběti odstranila. Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová řekla, že se informace u francouzského krizového štábu nepotvrdila. „Řekli, že žádnou takovou neuvolňovali, byla to spekulace,“ uvedla Lagronová.
Doplnila, že identifikace obětí je na začátku. „Může trvat i několik dní, než vydají oficiální seznam se všemi jmény,“ dodala. Mezi oběťmi útoku by ale neměli být čeští občané, jedna Češka utrpěla lehké zranění, ale nemusela zůstat v nemocnici.
„Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje vyhýbat se místům s větší koncentrací osob a respektovat pokyny místních orgánů,“ varuje ministerstvo cestovatele. Součástí upozornění je výzva cestovatelům k využití dobrovolného registračního systému DROZD.
Česká policie kvůli masakru v Nice zvýšila dohled u některých objektů
Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by pachatel měl vazby na Česko. Bezpečnostní služby i policie sledují situaci po teroristickém útoku a jsou v úzkém kontaktu se zahraničními partnery.
Česká policie zvýšila po útoku v Nice bezpečnostní opatření u některých objektů. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého bezpečnostní složky svoji přítomnost například na daviscupovém utkání českých a francouzských tenistů v Třinci. „Policie na základě pokynu policejního prezidia vyhlásila zvýšený výkon služby u vytipovaných objektů a v místech, kde se pořádají sportovní a kulturní akce a lze tam předpokládat zvýšenou účast veřejnosti,“ uvedl v prohlášení ministr vnitra.
Ani Bezpečnostní informační služba v tuto chvíli nemá informace, že by Česku hrozilo bezprostřední či okamžité nebezpečí teroristického útoku. Podle mluvčího BIS Jana Šuberta však dále trvá možné riziko, které vyplývá z toho, že je Česko například členem NATO či spojencem USA. Mluvčí BIS v této souvislosti upozornil na to, že zatím není jasné, jestli šlo o útok jedince nebo zda byl pachatel členem nějaké teroristické skupiny. „Při útoku osamělého vlka je téměř nulová šance takový útok zastavit,“ podotkl Šubert.
V Česku dále platí první bezpečnostní stupeň ohrožení před terorismem, tedy bdělost. Policie bude nadále víc hlídat některé objekty, jako jsou letiště, nádraží či dějiště sportovních a kulturních akcí, kde by se mohlo sejít víc lidí, uvedlo po jednání zpravodajské skupiny ministerstvo vnitra. „Nadále tak platí stupeň jedna, tedy potřeba zvýšené bdělosti,“ uvedl Chovanec. Stupeň jedna v Česku platí od 22. března, kdy ho schválila vláda v reakci na teroristické útoky na bruselském letišti a v tamním metru.
Politici odsoudili útok v Nice, vyjádřili solidaritu Francii
Bohuslav Sobotka
„Byla to hrozná noc jak pro Francii, tak pro všechny lidi v Evropě. Jménem vlády České republiky chci vyjádřit hlubokou soustrast a lítost rodinám obětí teroristického útoku v Nice. Francie má naši plnou podporu a solidaritu. Čelíme hrozbě zvrácené fanatické ideologie, pohrdající lidskostí a lidským životem. Terorismus musíme společně porazit. V tomto úsilí dlouhodobě uspějeme pouze tehdy, pokud zůstaneme věrní demokratickým a humanistickým hodnotám, na které islamističtí fanatici a teroristé útočí. Znovu se ukazuje, jak je důležité, aby to byla právě bezpečnost a boj proti terorismu, na které se musí nyní Evropská unie soustředit jako na jednu z absolutních priorit.“
Teroristický útok v Nice podle Zemana dokazuje, že západní demokracie se musí v tomto období znovu semknout a nekompromisně hájit hodnoty, na kterých byly vybudovány. Zeman to uvedl v kondolenčním telegramu svému francouzskému protějšku Francoisi Hollandovi.
Sobotka u francouzské ambasády uctil památku obětí útoku v Nice
Předseda vlády Bohuslav Sobotka položil květiny u francouzského velvyslanectví a uctil tak památku obětí čtvrtečního útoku v Nice. „Francie může počítat s naší podporou, s naší solidaritou. Česká vláda jednoznačně odsuzuje tento teroristický útok,“ dodal premiér. Podobné události podle něj ukazují, že v současné debatě o budoucnosti EU je nutné myslet zejména na posílení bezpečnosti Evropanů. V 15:00 se před ambasádou zastavily desítky lidí a držely minutu ticha ze zemřelé. K pietě se připojili zástupci diplomatických zastoupení v Praze.
Případ z Nice je podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) varováním pro Evropu, že nové formy teroristických útoků jsou překvapivé, účinné a velice těžko odhalitelné předem.

Chovanec: Mezi mrtvými v Nice nejsou Češi
Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) dal najevo šok, soustrast a lítost. „Evropa musí začít aktivně bojovat proti terorismu, zákaz nošení zbraní ji nezachrání,“ míní.
Svíčku za oběti u sídla velvyslanectví v Buquoyském paláci zapálil ráno ministr kultury Daniel Herman. „Je to opravdu ohavný zločin. Nejde o střet dvou kultur. Jde o střet s barbarstvím. A to nelze tolerovat,“ komentoval útok ministr. „Násilí vstoupilo do našich životů; musíme s tím počítat a nesmíme být těmi slabšími,“ dodal.
Šok vyjádřil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám obětí a pozůstalým a v myšlenkách jsem s Francií,“ napsal na sociálních sítích šéf české diplomacie.
Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl, že ve čtvrtek večer s dalšími hosty slavili na francouzském velvyslanectví v Praze francouzský státní svátek připomínající pád Bastily. „Dnes cítíme hluboký smutek a hněv. Upřímnou soustrast, Francie. Jsme s Tebou,“
napsal.

Čeští politici odsoudili útok v Nice
„Hrůzný teroristický útok v Nice ve Francii, kde počet obětí je více než osmdesát, svědčí o rozpínavosti terorismu, jenž stále více ohrožuje životy nevinných lidí. Proto je nutné spojit síly v boji proti tomuto nebezpečí, které ohrožuje každého z nás. Dovolte, abych vyjádřil soustrast všem pozůstalým a lidu Francie,“ uvedl Vojtěch Filip (KSČM).
Petřínská rozhledna i ostravská radniční věž v barvách francouzské trikolory
Petřínská rozhledna se rozsvítila v barvách francouzské trikolory. Hlavní město se tak symbolicky připojilo k uctění památky obětí teroristického útoku v Nice. Ve francouzských barvách rozhledna svítí od 21:50 hodin.
„Takovéto útoky jsou vedeny na základy naší civilizace, a právě proto je zapotřebí se spojit, spolupracovat a neopustit naše základní hodnoty, kterými jsou svoboda a demokracie. Již podruhé letos nasvěcujeme Petřínskou rozhlednu coby projev soucitu a solidarity. Přeji si, abychom to už nemuseli dělat,“ uvedla ve svém prohlášení primátorka Adriana Krnáčová.
Po deváté hodině se připojila také Ostrava - radniční věž byla nasvícena v barvách Francie. K pietnímu nasvícení se tentokrát nepřipojilo Brno, kde naposledy svítily ve francouzských barvách budovy Mahenova a Janáčkova divadla. „Všichni technici jsou na dovolené. Nejsme schopni to technicky provést,“ uvedl Vlastimil Fabišik, vedoucí správy divadelních budov. Podle mluvčího brněnského magistrátu je v Brně pouze stažena vlajka na půl žerdi.
Pražští muslimové čtvrteční útok v Nice odsoudili. Na svém webu to v pátek oznámila Islámská nadace v Praze. Terorismus je podle nadace namířen proti celému lidstvu.