Sobotka bude znovu kandidovat, pokud ČSSD uspěje ve volbách

Pokud sociální demokracie získá v podzimních krajských a senátních volbách „dostatečnou“ podporu voličů, bude premiér Bohuslav Sobotka příští rok obhajovat funkci předsedy strany s cílem vést ČSSD i do dalších sněmovních voleb. Jak konkrétně si takovou podporu představuje, však v rozhovoru pro Hospodářské noviny neuvedl.

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Co se mě týče, bude záležet, zda budeme mít podporu voličů. Pokud bude dostatečná, přijedu příští rok na jaře na sjezd a budu se ucházet o vedení strany a budu chtít vést sociální demokracii do příštích sněmovních voleb,“ uvedl.

ČSSD by podle Sobotky měla získat od občanů takovou podporu, aby měla šanci znovu vyhrát klíčové volby do sněmovny. „Nechci definovat čísla nebo procenta,“ dodal. Za úspěch v říjnových volbách by považoval, pokud by ČSSD udržela nejsilnější pozici v krajích i nejsilnější senátorský klub. Připomněl, že sociální demokracie má nyní 11 ze 13 hejtmanů a je členem všech krajských koalic. V horní parlamentní komoře má 33 zástupců.

Úspěch ANO? Prý doklad nevole vůči tradičním stranám

Největším konkurentem ČSSD bude ve volbách její koaliční partner – hnutí ANO vicepremiéra Andreje Babiše. Současnou zhruba dvacetiprocentní podporu ČSSD považuje za logický důsledek současných celoevropských nálad proti tradičním stranám. „Určitě bych chtěl, abychom byli silnější. Ale při náladách, které jsou dnes v Evropě proti tradičním politickým stranám, není úplně špatný výsledek udržet si podporu, se kterou jste vyhráli volby. A na rozdíl od hnutí ANO máme stabilnější voliče,“ míní premiér.

Za téma říjnových voleb nepovažuje migraci, ačkoliv někteří politici ČSSD včetně místopředsedy strany a ministra vnitra Milana Chovance tuto věc v kampani zmiňují. „Není to téma pro ČSSD. Navíc kraje v oblasti migrace nemají žádné kompetence,“ zdůraznil.
Nejsilnější vládní strana podle něj zatím neřeší příští prezidentské volby v roce 2018, chce o nich mluvit až příští rok. „ČSSD může postavit vlastního kandidáta, ale také můžeme podpořit jiného,“ poznamenal pouze.

Vládní koalice má ambici dotáhnout do konce svůj program, což bude podle Sobotky vyžadovat hlavně pevné nervy. Za jeden z problémů koaličního vládnutí považuje otázku mýtného, kvůli němuž kritizoval ministra dopravy za ANO Dana Ťoka.