Preference hnutí ANO výrazně vzrostly. Zato komunisté se propadli na úroveň pravicové opozice

Vládní spor o reorganizaci policie se na preferencích hnutí ANO negativně nepodepsal. Podle červnového volebního modelu si ANO naopak polepšilo oproti předchozímu měsíci, a to o výrazných 4,5 procentního bodu. Smazalo tak ztráty z poslední doby a zvýšilo náskok před sociální demokracií na druhém místě. Výrazný propad pak zaznamenali komunisté. Průzkum zpracovala v rámci projektu Trendy Česka TNS Aisa pro Českou televizi. Poslední průzkum CVVM přitom predikoval vítězství sociálních demokratů. 

Volební model – červen 2016
Zdroj: TNS Aisa

Červnový volební model ukázal silnější pozici hnutí ANO. Preference hnutí totiž vzrostly na 28,5 procenta, poslední měsíce se přitom potýkalo s postupným propadem. Preference ČSSD se vedle toho už druhým měsícem nemění a zůstávají na 18,5 procentech. Obě strany teď tak dělí rovných deset procentních bodů.

V červnu se dostaly hnutí ANO a sociální demokracie do koaliční krize kvůli reorganizaci policie. Ta spadá pod ministerstvo vnitra, kterému šéfuje Milan Chovanec (ČSSD), záměr však kritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO) a požadoval zrušení plánovaných změn, které se dotknou elitních policejních útvarů. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (nestraník za ANO) chtěl, aby hnutí ANO kvůli přestavbě policie odešlo z koalice. Vypovězením smlouvy vyhrožoval i Babiš, nakonec by ale měla dohoda doznat jenom změn.

Policejní reformu ministr vnitra podepsal. Počítá mimo jiné s tím, že se sloučí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Změny původně měly začít už od července, nakonec se odložily o měsíc na začátek srpna. Kvůli reorganizaci ale vznikla i sněmovní vyšetřovací komise.

Podle modelu oslabili komunisté

Do sněmovny by se podle volebního modelu dostaly další čtyři strany. Pětiprocentní hranici překročila ODS, KSČM, TOP 09 a KDU-ČSL. Komunistů se týká nejvýraznější propad. Oproti květnu ztratili v preferencích čtyři procentní body a dostali se na úroveň pravicové opozice. ODS má 9,5 procenta, TOP 09 dosáhla 8,5 procenta a komunisté jsou mezi nimi s devíti procenty. Lidovci v červnu měli sedm procent.

Nejblíž k překročení pětiprocentní hranice jsou podle průzkumu Piráti, kteří jsou na čtyřech procentech, za nimi je Svoboda a přímá demokracie s 3,5 procenty a pak Svobodní s 2,5 procenty. Propad preferencí dopadl na Úsvit – Národní koalici. Ze čtyř procent se strana dostala na dvě.

Ochota jít k poslaneckým volbám zaznamenala v červnu pokles o 4 procentní body oproti předchozímu měření v květnu. Dosud pozvolně rostoucí ochota, která se mírně zvyšovala od dubna loňského roku, se nyní zastavila. Současná hodnota 66 procent se tak pohybuje na dlouhodobě sledovaném průměru.

O své současné preferenci strany nebo hnutí v případě voleb do Poslanecké sněmovny je pevně rozhodnuto 37 procent voličů, dalších 35 procent by pak své rozhodnutí spíše neměnilo.

25. vlna průzkumu Trendy Česka – volební model 381.24 KB