Organizacím bojujícím proti plýtvání jídlem přispěje stát

Stát podpoří potravinové banky, stejně jako další organizace, které dávají jídlo potřebným. Potravinové banky budou moct požádat až o jeden a půl milionu korun, které mohou použít na rekonstrukce skladů i platy zaměstnanců. „Charitativní organizace a potravinové banky mohou žádat na dva typy akcí, bud investiční dotace do milionu korun, nebo mohou žádat půl milionu korun na provozní činnosti,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Video Události
video

Organizacím bojujícím proti plýtvání jídlem přispěje stát

Letos by si mezi sebe mohly potravinové banky rozdělit až 30 milionů korun. Žádosti přijímá ministerstvo zemědělství do dvacátého devátého dubna. Nově by se do skladů humanitárních organizací a dál k lidem mohly dostávat i potraviny, které mají třeba poničené obaly, zároveň ale nejsou nijak nebezpečné. Novelu, která to umožňuje, teď projednává parlament.

Například v hostivařském skladu v Praze mají desítky druhů potravin, třeba maso v konzervě, nebo čerstvé ovoce a zeleninu. Měsíčně sem firmy i dobrovolníci navezou kolem patnácti tun jídla. Odsud se pak dál rozděluje mezi zhruba jedenáct tisíc lidí v Praze a středních Čechách. Prostory, kde se vše skladuje, jsou ale nedostačující, stejně jako vybavení. „Potřebujeme nový chladicí box, nový vysokozdvižný vozík a potom několik těch ručních vozíků,“ řekla předsedkyně Potravinové banky Praha Věra Doušová. A podobné problémy řeší i desítky dalších organizací.

Potravinová banka
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: Getty Images/Justin Sullivan

Potravinová banka modernizuje centrální sklad v Sokolově

Potravinová banka Karlovarského kraje modernizuje svůj centrální sklad v Sokolově. Díky příspěvkům měst z kraje bude sklad nově vybaven regály, mrazákem, můstkovou váhou i dalším potřebným inventářem. Bude tak moci snáze nakládat s potravinami, které následně dostanou neziskové či charitativní organizace, které provozují například azylové domy, noclehárny nebo domovy pokojného stáří.

Cílem potravinové banky je získávat zdarma přebytky produkce zemědělského i potravinářského průmyslu nebo neprodejné, ale poživatelné potraviny. K našim dalším aktivitám patří například shromažďování potravin při veřejných sbírkách v obchodních řetězcích a školách. Tyto potraviny pak dále bezplatně distribuujeme jiným sdružením bojujícím proti hladu.

Milan Hloušek

ředitel potravinové banky Sokolov

V Otrokovicích začala fungovat první potravinová banka v kraji

První sklad Potravinové banky ve Zlínském kraji začal minulý týden fungovat v Otrokovicích na Zlínsku. V kraji dosud banka chyběla, muselo se jezdit do Ostravy nebo Brna. „Nyní se dostane pomoci více lidem. Řada organizací třeba v Ostravě neměla kontakty, nevěděla o ní nebo neměla možnost tam dojíždět,“ uvedla jedna ze zakladatelek banky ve Zlínském kraji a ředitelka Naděje Zlín Kateřina Pivoňková.