Bémovu firmu vlastní tajemná kyperská společnost. Kde vzala miliony na horskou chatu?

Bývalý pražský primátor Pavel Bém už ve veřejných funkcích nepůsobí déle než pět let a začal podnikat. Podle zjištění Reportérů ČT v jeho aktivitách figuruje kyperská společnost a její česká pobočka, které vznikly nedávno a jejichž faktická činnost nelze dohledat. Přesto disponují milionovým majetkem. Navíc společnosti, přes které Bém podniká, můžou mít napojení na skupinu J&T, která s magistrátem spolupracovala za jeho éry.

Jak zjistila Jana Neumannová z Reportérů ČT, firma Levandres, jejímž jednatelem Bém je, koupila loveckou chatu v unikátní lokalitě Jizerských hor – Mariánskohorských boudách, a postavila na jejím místě dřevostavbu. Realitní makléř Otakar Schuma odhaduje její pořizovací cenu okolo 6 milionů korun. Kde na ni Bémova firma Levandres vzala peníze?

Původní objekt koupil Janouškův známý

Lesy ČR v roce 2009 prodaly z rozhodnutí generálního ředitele tehdy využívanou loveckou chatu jako nepotřebnou pražskému právníkovi Josefu Kučerovi. Ten patří podle médií k dobrým známým lobbisty Romana Janouška. Právník po třech letech koupil i okolní pozemek. Oboje ho vyšlo na přibližně 2,3 milionu korun. V květnu 2015 ale prodal dům i pozemek za nižší cenu, při prodeji přišel v porovnání s nákupní cenou o 173 tisíc korun. Kučera sám ale nemá za to, že by nějak tratil.

Chata postavená v Jizerských horách firmou Pavla Béma
Zdroj: Reportéři ČT

Objekt koupila Bémova firma Levandres s.r.o., jejímž majitelem je kyperská společnost Terakota Ltd. „O této kyperské společnosti víme, že byla založena zhruba před rokem. Sídlí na adrese, kde sídlí nejméně tisíc dalších společností,“ podotýká expertka na vyhledávání firemních vztahů Petra Štěpánová. Na první pohled firma podle ní nevyvíjí žádnou podnikatelskou činnost, jde zřejmě pouze o schránku, která formálně zastřešuje další aktivity. Přestože podle Štěpánové společnost ještě zřejmě žádné peníze nevydělala, finance na nákup lovecké chaty a další miliony na stavbu nového domu měla.

Otazník visí nad angažmá pracovnice J&T

Na otázku Jany Neumannové z Reportérů ČT, zda by se s ní Pavel Bém nad tématem jeho současných podnikatelských aktivit setkal, bývalý primátor se smíchem odpověděl: „To nebude možné z jednoho prostého důvodu, že s vámi o svých podnikatelských aktivitách vůbec nebudu mluvit.“

Jako zakladatelka společnosti Terakota Ltd. je uvedena Martina Wimmerová. Ta na svém profilu na sociální síti LinkedIn uvádí, že pracuje ve finanční skupině J&T. Pracovnice firmy zkoušely telefonát Reportérů ČT na Martinu Wimmerovou přepojit s tím, že u nich pracuje. Tisková mluvčí skupiny Monika Veselá ale uvedla, že Wimmerová zaměstnankyní skupiny J&T Finance Group není a že se zmíněnými společnostmi nemá finanční skupina nic společného.

16 minut
Reportéři ČT: Na samotě (a) u lesa
Zdroj: ČT24

J&T je jedna ze tří nejvýznamnějších finančních skupin operujících v České republice. V době kdy pražskou radnici vedl Pavel Bém byla Pražská energetika (PRE) společným podnikem hlavního města Prahy a právě této finanční skupiny. A podle energetického ekonoma Pavla Farkače byl jejich společný postup velmi kooperativní. Zda má s nákupem a stavbou chaty v atraktivní lokalitě něco společného J&T, zůstává nezodpovězenou otázkou.

V kanceláři Pavla Béma narazili Reportéři ČT na kontroverzní podnikatelku

Protože je tedy Pavel Bém jediným, kdo může odkrýt pozadí nákupu a stavby domu v Jizerských horách, vypravili se Reportéři ČT za ním do kanceláře na pražskou lukrativní adresu v centru Malé Strany. K jejich překvapení v jeho kanceláři nezastihli bývalého pražského primátora, ale kontroverzní podnikatelku Libuši Barkovou.

Libuše Barková
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK

Její podnikání s manželkou Stanislava Grosse Šárkou způsobilo pád tehdejšího premiéra. V roce 2008 dostala Barková podmínku za pokus o pojistný podvod, když chtěla čerpat vysokou pojistku, přestože její dům nevyplavila voda. Nyní čelí několika exekucím. Podle ostrahy domu mají Pavel Béma a Libuše Barková sdílenou kancelář.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 7 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 8 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 13 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...