Autistům má pomoci včasná diagnóza i lepší následná péče

V Česku by se mohly v budoucnu provádět preventivní prohlídky u dětí, které by se zaměřily i na autismus, aby se porucha včas odhalila. Vláda totiž schválila podnět vládního výboru pro zdravotně postižené občany. Zlepšit by se měla také následná péče a přidělování příspěvků od státu. Pro dospělé s poruchou autistického spektra by pak úřady práce měly najít vhodná pracovní místa.

„Situace není dobrá v celé řadě oblastí. Možná ta nejdůležitější je včasná diagnostika,“ uvedl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). V Česku nyní žije podle odhadů na sto tisíc lidí s autismem, ale přesné statistky se nevedou. Lékaři málokdy dokážou včas toto onemocnění u dětí odhalit. Porucha autistického spektra je vrozená, lidé s autismem se chovají nepřiměřeně, na nátlak reagují agresivně a obtížně komunikují s okolím.

Lékařka a spoluautorka vládou schváleného materiálu Jana Gandalovičová zaregistrovala problémy u vlastního syna před druhým rokem věku. Jeho jazykové dovednosti se nevyvíjely podle předpokladů, objevovaly se poruchy spánku nebo nezájem o jídlo. „Na určení diagnózy jsme čekali přes rok,“ dodala Gandalovičová.

Výbor: Autisti často podporu nezískají, i když jsou na pomoci závislí

Rodiče podle vládního výboru pro zdravotně postižené občany často nechávají své děti kontrolovat v zařízeních, která ale nepatří mezi zdravotnická. Výsledky pak neuznávají posudkoví lékaři, kteří hodnotí situaci kvůli přidělení příspěvků na péči a dalších dávek. Posuzování se navíc v jednotlivých krajích liší. Autisti často podporu nezískají, i když jsou na pomoci závislí. Jejich rodiny se pak dostávají do obtížné finanční situace. Výbor proto žádá, aby vznikl návod pro posuzování, který by autismus zohlednil.

Po problému s diagnózou přichází další, a to jak o člověka pečovat. „Žádného poradce rané péče jsme nedostali, protože jich byl velký nedostatek,“ přiblížila Gandalovičová. Zlepšit se proto má i následná péče, práce s rodinou, terapie či vzdělávání. Podělit se o nápravu mají ministerstvo zdravotnictví, školství a práce. „Resorty s tím ani nemají problém, akceptovaly to,“ potvrdil Dienstbier.

3 minuty
Události ČT: Lékaři nyní málokdy včas autismus u dětí odhalí, následná péče o pacienty i jejich rodiny je minimální
Zdroj: ČT24

Centrum založily matky dětí s autismem, protože žádnou podobnou službu nenašly

Sociální rehabilitaci pro lidi s autismem nabízí i centrum Křesadlo v Hradci Králové. Jeho ředitelka Irena Spišáková ho se svou kamarádkou založila poté, co se porucha projevila u jejich dětí a nenalezly žádné podobné zařízení. „Tak jsme službu založily,“ vysvětlila. Upozorňuje, že je v oboru málo odborně vzdělaných lidí – psychiatrů, psychologů nebo speciálních pedagogů.

Podle výboru je potřeba zajistit rovné podmínky ve vzdělávání, aby se v dospělosti mohli lidé s autismem lépe uplatnit a byli soběstační. Vyřešit by se mělo placení osobních asistentů i asistentů pedagogů. Zlepšit by se měla také práce školských poraden. Autistickým dětem prý často doporučují nevhodná povolání. Na dospělé by se měl zaměřit úřad práce. Úředníci by měli dostat informace o způsobu jednání s autisty a vybrat by pro ně měli vhodná místa.

Ministr Dienstbier má do konce roku vládu informovat, jak se schválená opatření daří uvádět do praxe.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 5 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 7 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 7 hhodinami
Načítání...