Halík: Pečovat jen o křesťanské uprchlíky je nekřesťanské

Praha - Výzvu přijmout do Česka pouze uprchlíky křesťanského vyznání by podle teologa a filozofa Tomáše Halíka Ježíš Kristus určitě nepodepsal. V pořadu Události, komentáře tak reagoval na nedávnou výzvu České biskupské konference. „Ježíš jasně říká: Postarej se o toho, kdo je v nouzi - ať je to křesťan, žid, muslim, komunista,“ říká držitel Templetonovy ceny. Záměr přijmout nejprve křesťany je však podle něj ústupek k větší otevřenosti české společnosti. Než uprchlíků samotných se prý sám daleko více bojí xenofobních nálad a využívání strachu a neznalosti lidí.

Halík má podle svých slov s výzvou biskupské konference problém. Otevřeně o tom prý mluvil i s generálním sekretářem konference Tomášem Holubem. „Já se domnívám, že tuto výzvu biskupů by Ježíš Kristus určitě nepodepsal, protože říkat, že budeme pečovat jen o křesťany, to je nekřesťanské. Bible je plná výzev: Postarej se o cizince, přistěhovalce. Pamatuj, že náš praotec byl také přistěhovalcem,“ tvrdí známý český teolog a filozof.

Česká biskupská konference totiž nedávno vyzvala farnosti a sbory, aby přijala rodiny výslovně křesťanských migrantů. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner například uvedl: „Bezbřehé přijímání lidí jiné kultury musí znamenat konec dosavadní kultury. Příliv migrantů je třeba zastavit. Ale vážnější je otázka, jestli jsme naši kulturu už sami nepohřbili, když vymíráme a vůbec nám to nevadí. Nebráníme se ideologiím, které nás pohřbívají.“

Halík však prý po dlouhé rozpravě s Holubem uznal, že z určitého praktického hlediska by pro českou společnost mohlo být schůdnější přijmout právě křesťanské uprchlíky. „Ta naše společnost je společnost uzavřená a my jí musíme učit otevřenosti. A musíme jít po malých krocích. A je skutečně fakt, že se lidé asi budou méně bát těch křesťanských běženců, kteří přece jenom k té naší evropské kultuře mají nějak blíž,“ uznal nakonec.

Házením vepřových hlav můžeme z uprchlíků radikály vychovat 

Podle Halíka však velmi záleží na tom, jak česká společnost uprchlíky přijme a jak se k nim bude chovat. „Jestli před těmi ubytovnami uprchlíků budou pořvávat ti antiislámisté a budou jim tam házet vepřové hlavy a tak dále, jak nám někteří dobráci doporučili, tak z nich samozřejmě mohou ty radikální islamisty vychovat,“ míní profesor.

Halík se vyjádřil kriticky také na adresu politiků. Ti podle něj současnou uprchlickou krizi nezvládají, bojí se nálad mezi obyvatelstvem a často prý reagují velmi populisticky. „Já se bojím daleko víc těchto xenofobních nálad a toho využívání strachu a neznalosti než těch uprchlíků samotných. Já myslím, že takoví lidé jako je pan Okamura, Konvička, Bartoš jsou daleko nebezpečnější pro Českou republiku než i tisíce běženců,“ uvedl.

  • Teolog a filozof Tomáš Halík v Událostech, komentářích: „Já rozumím lidem, kteří mají obavy, ale tento problém je třeba řešit ve věcném dialogu rozumu a svědomí. Ty emoce musí jít stranou, zejména ta nejhorší emoce - strach. Jakmile se strach dostane ke kormidlu lidského jednání, tak je to špatně. A to je u nás ten největší problém… I když vím, že samozřejmě s těmi běženci budou problémy. Ale problémy jsou od toho, abychom je řešili.“
Video Uprchlická krize tématem Událostí, komentářů
video

Uprchlická krize tématem Událostí, komentářů

Uprchlická krize tématem Událostí, komentářů

UK 20.07.2015

Interview ČT24

Bělobrádek: Lidi, kteří budou dělat potíže, sem prostě nechceme

Podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka však bude v české společnosti lépe integrovatelný člověk, který přichází z obdobné kultury, má určité dosažené vzdělání a má i ochotu a chuť se začlenit. „Na to jsou poměrně sofistikované a léty prověřené metody, jak tyto lidi prověřovat. Samozřejmě nemůžeme přijmout úplně každého,“ uvedl vicepremiér v Interview ČT24.

Pokud totiž podle Bělobrádka křesťanské rodiny přijmou křesťany a pokud se farnosti začnou starat o křesťany, tak se dá předpokládat i vyšší míra kooperace. „Samozřejmě když čeští muslimové nabídnou pomoc svým muslimským souvěrcům nebo Volná myšlenka či jiné spolky ateistů nabídnou svoje otevřené náruče ateistům, tak v tom také nevidím problém, protože pak asi můžou zapadnout,“ dodal.

  • Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v Interview ČT24: „Je evidentní, že sem nechceme žádné islamisty, že sem nechceme žádné teroristy, že sem nechceme žádné lidi, kteří budou dělat potíže. Ty tady prostě nechceme a nechceme je sem vůbec přijímat. To znamená: v případě, že o některých lidech tyto indicie máme, tak je sem prostě nechceme. A já myslím, že je to zcela relevantní a že je to zcela správné.“