Česko bude mít čtyři stupně výstrahy před terorismem

Česká republika bude mít nový systém vyhlašování ohrožení terorismem. Vláda schválila čtyři stupně hrozby. Nejnižší je označen nulou, nejvyšší trojkou. Poslední stupeň znamená vysokou míru jistoty, že se něco stane. V takových případech může vláda povolat vojáky nebo jiné bezpečnostní sbory na pomoc policii.

Video Události
video

V Česku začne platit čtyřstupňový systém výstrahy před terorismem

Stupně vznikly na základě bezpečnostního auditu státu, který po útocích v Paříži zadal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už dříve řekl, že hlavním smyslem stupnice je upřesnění, kdo má co v době zvýšené pohotovosti na starost.

„Budeme mít jasně definovanou stupnici, která usnadní komunikaci s veřejností,“ řekl po jednání vlády premiér. Budou podle něj také probíhat cvičení, která prověří součinnost bezpečnostních složek při přechodu na jednotlivé stupně. Konkrétní opatření ale vláda nezveřejní, aby se na ně teroristé nemohli připravit. Momentálně ale úřady nemají informace o konkrétní hrozbě útoku v Česku.

O změně stupně bude rozhodovat vláda na návrh společné zpravodajské skupiny. Ta slouží jako protiteroristický orgán zpravodajských služeb, ve kterém zasedají zástupci jednotlivých institucí. Pokud by hrozilo prodlení, může o zvýšení stupně rozhodnout i ministr vnitra. Vláda potom ale musí na nejbližším zasedání jeho rozhodnutí potvrdit nebo stupeň zrušit.  

Stupnice označující teroristickou hrozbu je podobná belgické, která je rovněž čtyřstupňová. Bezprostředně po útocích v Paříži, kdy se pozornost světa obrátila i k bruselské čtvrti Molenbeek, v zemi platil nejvyšší stupeň. Obdobnou stupnici má také Velká Británie, kde ale existuje ještě pátý stupeň, který označuje situaci, kdy útok hrozí ihned.