Průměrný Čech si žije lépe, cítí se hůře, má psa i slona pro štěstí

Jak se za pětadvacet let změnil život průměrných Čechů? Podle svého názoru se mají lépe, ale cítí se hůře. Alespoň to vyplývá z průzkumu poradenské firmy KPMG, která srovnávala data statistiků, sociologů i úřadů. Výzkum agentury Kaspen/Yung von Matt zase zjišťoval, jak se během čtvrtletí změnila podoba českého bydlení. Nechybějí prosklené vitríny, pes ani sbírka slonů pro štěstí. 

Průměrný český obývací pokoj
Zdroj: Obejvák.cz

Pohovka do tvaru L, na kterou se vejdou tři až čtyři osoby, televize s úhlopříčkou 106 centimetrů za 8 a půl tisíce korun, v knihovně encyklopedie, kuchařky a nesmí chybět ani atlas hub. Data a průzkumy ukázaly, že zhruba taková je výbava průměrného českého obývacího pokoje, v němž lidé tráví asi pět hodin denně.

V knihovnách průměrné domácnosti odpočívá 100 svazků. Nábytek je obložen spoustou pokojových květin. Nepostradatelná je i prosklená vitrína obsahující kombinaci starých a nových dekorací. Češi jsou prý sběrači, proto sbírají CD, DVD a drobnosti, kterým někteří přezdívají „lapači prachu“. Nejčastěji hromadí sošky slonů pro štěstí.

Oproti předchozím létům se obývací pokoj zvětšil, stejně jako obytná plocha bydlení. Průměrný dětský pokoj obývají většinou dva potomci a nábytek je směsicí původního obývacího pokoje, než se rodiče zmohli na koupi nového. Nejčastěji Češi bydlí v bytě se čtyřmi místnostmi v prvním patře, a to na sídlišti. Na virtuální prohlídku lze vyrazit odkazem na Obejvák.cz. 

Video Události
video

Jací jsou průměrní Češi?

Čeho si Češi nejvíc cení? 

Výzkum se nezabýval jen majetkem. Odborníci dále zjišťovali, čeho si Češi v životě nejvíc váží. První příčka se od 90. let nezměnila: rodina. Změna nastala na stříbrné pozici: přátelé přeskočili práci.

Stejně jako se zvětšilo bydlení Čechů, roste i majetek, který vlastní, a přibylo milionářů. Jmění v této výši má dnes přes 60 procent Čechů. Nejde ale o částky na bankovních účtech. Započítává se vše – bydlení, auta a elektronika. S ohledem na inflaci neměla sumu odpovídající dnešnímu milionu před čtvrt stoletím ani polovina domácností.

Stejně je to i s auty. Lidé jich v současnosti vlastní dvakrát víc než kdysi (automobil má zhruba 70 procent rodin). Průměrná reálná hrubá mzda vzrostla o 63 procent. Lidé ale také častěji utrácí z cizího. Zadlužení domácností je po čtvrtstoletí pětinásobné. Největší objem všech závazků představují hypotéky. 

Narostl však strach z budoucnosti a pesimistických je teď dvakrát víc obyvatel než v 90. letech. I navzdory tomu se však 70 procent respondentů cítí aktuálně spokojeně a svůj život má rádo tak, jak je.