Zájemců o české občanství přibývá navzdory přísnějším pravidlům

Ministerstvo vnitra zaznamenalo mimořádný zájem o české státní občanství. Důvodem je zřejmě zákon, který už přes dva roky umožňuje získat dvojí i víceré občanství. Zájemců přibývá navzdory tomu, že jsou testy těžší a pravidla přísnější. Resort ale nevylučuje, že kvůli současné uprchlické krizi přistoupí ke změnám.

Lidí, kteří chtějí české občanství, podle ministerstva vnitra přibývá. Nejvíce žadatelů je původem ukrajinské, běloruské, slovenské nebo vietnamské národnosti. Proces schvalování občanství se v současnosti protahuje, důvodem je právě velký zájem uchazečů. Před změnou zákona o české občanství žádalo o nový status ročně zhruba dva tisíce cizinců, v roce 2015 ale úřady zaznamenaly více než tři tisíce žádostí.

Video Události
video

Zájemců o české občanství přibývá

Žadatelé podstupují v porovnání s minulými lety složitější testy z češtiny. „Často řešíme také administrativní náročnost, která je poměrně velká,“ říká ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

Kvůli současné uprchlické krizi nejsou vyloučeny další změny. „Může dojít ke zpřísnění podmínek, a to už v průběhu letošního roku,“ oznámila mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová.

Reprezentovat Českou republiku

Podle krajských úřadů, které oslovila Česká televize, získalo dvojí občanství v letech 2014 a 2015 zhruba 4500 lidí. Příkladem je rodina Igora Viatkina, která v Česku žije osmnáct let. Poslední dva roky se snažila získat české občanství, a zároveň nepřijít o to běloruské.

Po dlouhodobém trvalém pobytu rodina dostala nejvyšší status, který může v Česku cizinec získat. Igor Viatkine je rád, že má volební právo a je součástí českých dějin. „Představte si, že hokejový český tým zvítězí třeba nad Kanadou a všichni kolem řvou, že my jsme zvítězili. A my nemůžeme říct, že jsme zvítězili? Kdo jsme my?“ směje se Igor Viatkine.

Nejčastěji o dvojí občanství stojí mladí cizinci, kteří se v Česku narodili nebo tady od dětství žijí. V těchto případech nemusí dělat testy, jen odevzdají vysvědčení. „Konečně můžu plnohodnotně reprezentovat Českou republiku na závodech, protože jsem silový trojbojař,“ říká mladý muž Phuc Nguyen Manh, který má vietnamské a české občanství.

Podobně české basketbalisty nově posílil díky druhému občanství Američan Blake Schilb. Občanství získal také americký sportovní střelec a manžel české olympioničky Matthew Emmons.