Lidí, kteří chtějí české občanství, podle ministerstva vnitra přibývá. Nejvíce žadatelů je původem ukrajinské, běloruské, slovenské nebo vietnamské národnosti. Proces schvalování občanství se v současnosti protahuje, důvodem je právě velký zájem uchazečů. Před změnou zákona o české občanství žádalo o nový status ročně zhruba dva tisíce cizinců, v roce 2015 ale úřady zaznamenaly více než tři tisíce žádostí.

Zájemců o české občanství přibývá
Žadatelé podstupují v porovnání s minulými lety složitější testy z češtiny. „Často řešíme také administrativní náročnost, která je poměrně velká,“ říká ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.
Kvůli současné uprchlické krizi nejsou vyloučeny další změny. „Může dojít ke zpřísnění podmínek, a to už v průběhu letošního roku,“ oznámila mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová.
Reprezentovat Českou republiku
Podle krajských úřadů, které oslovila Česká televize, získalo dvojí občanství v letech 2014 a 2015 zhruba 4500 lidí. Příkladem je rodina Igora Viatkina, která v Česku žije osmnáct let. Poslední dva roky se snažila získat české občanství, a zároveň nepřijít o to běloruské.
Po dlouhodobém trvalém pobytu rodina dostala nejvyšší status, který může v Česku cizinec získat. Igor Viatkine je rád, že má volební právo a je součástí českých dějin. „Představte si, že hokejový český tým zvítězí třeba nad Kanadou a všichni kolem řvou, že my jsme zvítězili. A my nemůžeme říct, že jsme zvítězili? Kdo jsme my?“ směje se Igor Viatkine.
Nejčastěji o dvojí občanství stojí mladí cizinci, kteří se v Česku narodili nebo tady od dětství žijí. V těchto případech nemusí dělat testy, jen odevzdají vysvědčení. „Konečně můžu plnohodnotně reprezentovat Českou republiku na závodech, protože jsem silový trojbojař,“ říká mladý muž Phuc Nguyen Manh, který má vietnamské a české občanství.
Podobně české basketbalisty nově posílil díky druhému občanství Američan Blake Schilb. Občanství získal také americký sportovní střelec a manžel české olympioničky Matthew Emmons.