Vláda už schválila většinu priorit koaliční smlouvy: tři body jsou ale ohroženy

Dva roky po podpisu koaliční smlouvy se vláda chlubí tím, že se jí podařilo prosadit většinu bodů této dohody. Tři z priorit jsou ale v ohrožení. Jde o zrušení superhrubé mzdy, vznik zákona o neziskových nemocnicích a nižší zdanění dětských plen. Zatímco u prvních dvou bodů mají jednotlivé strany na věc odlišný názor, u třetí je hlavním problémem evropská legislativa. Vláda bude o ohrožených bodech z koaliční smlouvy jednat v příštích týdnech. Jestli se ještě některý z nich podaří prosadit, bude jasné v létě.

Video Události
video

Vláda už stihla schválit většinu bodů koaliční smlouvy

Od příštího roku měla na čtyři miliony zaměstnanců čekat při výpočtu jejich platů malá revoluce. Koalice si totiž před dvěma lety do koaliční smlouvy napsala, že zdaňování ze supehrubé mzdy bude minulostí: „Koalice zruší koncept superhrubé mzdy a solidární přirážky zavedením druhé sazby daně z příjmů fyzických osob,“ stojí v dokumentu.

Jenže teď ministr financí zrušení superhrubé mzdy odmítá. Což se nelíbí premiérovi. „Ministerstvo financí na to jakýmsi způsobem zapomnělo, já si myslím, že je tuto věc potřeba dotáhnout do konce,“ prohlašuje Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Jenže podle Andreje Babiše (ANO) by rušení přineslo jen vyšší administrativní náklady a komplikace pro firmy: „A ještě větší daňové zatížení pro ty, kteří mají příjmy z nájmů nebo podobné příjmy,“ vysvětluje Babiš. První místopředseda lidovců Marian Jurečka pak k tomu dodává: „Otázku superhrubé mzdy můžeme řešit za dva, za tři roky, jestli je to opravdu tak zásadní přínos.“

Neziskové nemocnice

Velmi nejistý je i osud zákona o neziskových nemocnicích. Podle návrhu ministerstva zdravotnictví by mělo od roku 2017 přejít na neziskovou formu všech devět fakultních nemocnic a dalších třicet zařízení a ústavů. Mezi nimi třeba i pražský IKEM nebo Ústav pro péči o matku a dítě.

Zákon ale odmítá hnutí ANO. Nelíbí se mu, že neziskové nemocnice mají mít podle ministerstva oproti jiným nemocnicím výhody. „Budou mít vlastně garantovanou podnikatelskou činnost, ze které nebudou platit daně, a vznikne tam nějaký nový korupční prostor,“ tvrdí ministr financí.

Nižší DPH na pleny

Strany vládní koalice se také zavázaly, že už od loňského roku sníží DPH na dětské pleny. Jenže ke snížení daně z 21 na 10 procent zřejmě nedojde. Česko by si muselo vyjednat výjimku v Evropské unii, a to je podle ministerstva financí do konce volebního období prakticky nemožné.

Už se s tím pomalu smiřují i vládní strany. „Vlastně by to znamenalo exemplární výjimku pro tyto věci, a tudy asi minimálně pro příští dva roky cesta nepovede,“ tvrdí Marian Jurečka. Pravicová opozice však vládu kritizuje, že šlo od začátku o nesmysl: „Dopředu věděli, že to nejsou schopni dojednat, my jsme to říkali - podle mě je to podvod na voličích,“ uvedl šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.