Slovinsko stojí o prodloužení mise českých policistů na schengenských hranicích

Slovinsko požádalo o prodloužení mise českých policistů, kteří pomáhají s usměrněním migrantů na slovinském úseku vnějších hranic schengenského prostoru. Zatím vláda schválila misi do konce ledna, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ale předpokládá, že nakonec zůstanou policisté na slovinských hranicích nejméně do poloviny roku. Podobný vývoj očekává také od další policejní mise, která v únoru začne v Makedonii.

„Slovinsko požádalo o prodloužení české mise ve Slovinsku. Vyhovíme tomuto požadavku, já s tím půjdu na vládu. Pokud to vláda schválí, bude mise pokračovat,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Vláda již slovinskou misi prodlužovala, zatím ale jen do konce ledna.

Ministr dodal, že očekává podobný vývoj také v Makedonii. „Naši policisté nastoupí od února, a předpokládám, že měsíc nebude stačit,“ nastínil Chovanec. Počítá proto s nasazením českých policistů v zahraničí až do poloviny roku.

Ve Slovinsku působí čeští policisté již od listopadu, před Vánoci se vystřídali. Hlídkují v okolí měst Dobova a Obrežje ve smíšených hlídkách se slovinskými kolegy, kteří českým policistům velí. „Hlubším scanem toho, kdo přichází do Evropy, zabezpečují bezpečnost České republiky. Vedle toho to dělá výbornou službu ČR, kde deklarujeme jasně, že chceme pomáhat tam, kde je potřeba, a nezříkáme se pomoci našim partnerům,“ charakterizoval Milan Chovanec slovinskou misi.

Kromě Slovinska a nadcházející makedonské mise má za sebou česká policie také účast v ostraze maďarských hranic. Tato mise skončila v polovině prosince.