Rok 2015 nebyl nejsušší. Překoná rekord rok 2016?

UDÁLOSTI: Ani déšť ani sníh nesvlažily loňský rok (zdroj: ČT24)

Rok 2015 si budou lidé pamatovat buď jako rok výjimečně suchý a navíc s výjimečně horkým létem, anebo jako počátek série podobných roků. Z hlediska srážek spadlo za rok v průměru o 140 litrů na metr čtvereční méně, než je obvyklé. Celkově byl rok druhý nejsušší po roce 2003. Ve vegetačním období od dubna do září bylo také o 1,1 stupně Celsia tepleji oproti dlouhodobému průměru.

V roce 2013 zasáhly Česko poslední rozsáhlé záplavy. I když se země nadále připravovala na podobné události, po dvou letech nastal úplný opak – mimořádně suchý rok. Teploty přesahující 30 stupňů v létě nebyly výjimečné, zato vysychaly studny, zahradní bazény si lidé nesměli ani naplnit a kraje také zakazovaly jízdy historických vlaků s parními lokomotivami. Suché ale nebylo jen léto, ani v zimě nenapadlo mnoho sněhu a příliš vláhy nespadlo ani na jaře.

Začátek deficitu můžeme datovat do předchozí zimy, ta byla velmi chudá na sníh.
Petr Dvořák

Jak upozornil Miroslav Trnka z Centra výzkumu globální změny Akademie věd, sucho bylo úplně v celé zemi. „Zasáhl suchem skoro všechny oblasti v České republice, vždycky ale v jiné vegetační době,“ řekl.

O 137 milimetrů méně

  • Brzina
  • Klejnárka
  • Lomnický potok
  • Rokytenka
  • Sloupský potok
  • Úterský potok
  • zdroj: ČHMÚ

Celkově spadlo v průběhu roku 2015 pouze 80 procent srážek ve srovnání s dlouhodobým průměrem z předchozích let. Konkrétně napršelo 537 milimetrů oproti průměrným 674 milimetrům. V důsledku zcela vyschlo několik toků, dalším pomohly zásoby přehrad, které se ale tím pádem samy vyčerpaly. Na Orlíku je pokles hladiny dosud výrazný.

Přesto nebyl uplynulý rok nejsušší v historii, ještě větší nouze o vodu byla v roce 2003 s 517 milimetry. Loňskému roku „pomohl“ od nelichotivého titulu historicky nejsuššího období podzim. Podle mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořáka byly říjen a listopad srážkově mírně nadprůměrné. „Ale v žádném případě to nedorovnalo velký vláhový deficit z počátku roku,“ dodal.

Teploty překonaly průměr více než o stupeň

Rok 2015 byl také velmi teplý, ve vegetačním období byly teploty 1,1 stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem za posledních třicet let. Během července a srpna zasáhlo zemi několik vln veder, při kterých teploty vystoupaly až na 40 stupňů Celsia.

„Teplotně zajímavý a jiný než obvykle byl červen, kdy na začátku byla krátká horká vlna, prostředek byl extrémně studený, kdy v horských oblastech mrzlo, a konec června byla zase horká vlna,“ upozornil Radim Tolasz z hydrometeorologického ústavu.

Opatření při suchu stanoví stupně podobné povodňovým

Experti sice před hrozícím suchem v minulosti varovali, ale až nyní, když skutečně udeřilo, začínají úřady připravovat způsob, jak na ně reagovat. V budoucnu by se tak již nemělo dít improvizovaně, ale na základě předem stanovených pravidel a omezení. „Jsou návrhy vytvořit stupně sucha stejně jako stupně povodňové aktivity: slabé sucho, silné sucho a mimořádné sucho. Na to by byla navázána opatření,“ shrnul ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka Mark Rieder.

Zda již letos bude nutné některý stupeň sucha vyhlásit, napoví zima. Její první dny byly velmi teplé, důležitější však je, zda bude pršet, popř. sněžit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přihlášky na střední školy bude možné podávat do 20. února

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou představili podrobnosti k přijímacímu řízení na střední školy pro letošní rok. K přijímačkám by se letos podle odhadů mělo dostavit přes sto tisíc deváťáků. Podle Beka jde o podobně silný ročník jako loni. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal dodal, že se od minulých let nebudou dramaticky lišit ani kapacity středních škol. Elektronický systém pro podávání přihlášek by se měl rodičům a dětem otevřít o půlnoci z 31. ledna na 1. února, řekla Rosůlková. Přihlášky bude možné podávat až do 20. února.
11:03Aktualizovánopřed 54 mminutami

ŽIVĚ: Sněmovnu čeká zákon o kyberbezpečnosti i pravidla pro volební kampaně

Poslanci by v úterý měli pokračovat v projednávání návrhu zákona o kybernetické bezpečnosti. Ve druhém čtení je mimo jiné i zpřísnění pravidel pro volební kampaně. V úvodu schůze složil slib nový poslanec ANO Bohuslav Hudec, který tak v dolní komoře nahradil zesnulého Milana Ferance. Sněmovna bude moci jednat do 21:00.
14:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
13:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Žáka, který se pokusil vystřelit na učitelku, poslal soud do diagnostického ústavu

Třináctiletý chlapec, který se v pondělí pokusil vystřelit na učitelku v základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, je umístěný v diagnostickém ústavu. Nařídil to soud. Policie případ vyšetřuje pro podezření z pokusu o vraždu, a to jako takzvaně čin jinak trestný.
12:07Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Reportéři ČT: Podnikatel s nelegálními billboardy se měl podílet na únosech a vraždách

Firma Eurobillboard zaplavuje Česko nelegálními billboardy. Slovenský podnikatel Anton Fischer, který za firmou stojí, zároveň čelí trestnímu stíhání za napadení lidí, kteří jeho plochy odstraňovali. Teď se navíc ukázalo, že Fischer se měl kdysi pod jiným jménem podílet v bratislavském podsvětí na vážných zločinech včetně únosů a vražd. Za podezřelých okolností ale získal novou identitu. Stal se takzvaným chráněným svědkem, když svědčil proti ostatním obžalovaným. Pro Reportéry ČT natáčel Jan Moláček.
před 6 hhodinami

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborového webu oEnergetice.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
před 7 hhodinami

Rodina s vážně nemocným synem založila sbírku na výzkum nemoci. Teď přišel úspěch

Prvorozený syn manželů Hajgajdových Oliver se narodil s vážným genetickým onemocněním, na které v tuto chvíli neexistuje léčba. I když jim samotným už to zřejmě nepomůže, rozhodli se svůj čas a energii věnovat vývoji nového léku. Manželé Lenka a Radoslav proto založili asociaci, která podporuje české vědce zkoumající Angelmanův syndrom, který způsobuje těžkou mentální retardaci. A úspěch přišel – vědcům se před pár měsíci podařilo v laboratorních podmínkách připravit návrh terapie. Teď potřebují lék testovat na myších modelech. Postoupit do další fáze můžou díky podpoře široké veřejnosti – ve sbírce, kterou zorganizovali rodiče Olivera, se vybralo přes dvacet milionů korun. Pro Reportéry ČT o tom natáčela Kateřina Poláková.
před 11 hhodinami

Další pošty začaly vyřizovat některé žádosti úřadů práce

Na další čtyřicítce poboček České pošty lze od pondělí podávat žádosti o některé dávky. Celkově je poboček už skoro devadesát a mají se rozšiřovat dál. Část z nich je v místech, kde se ruší úřady práce. Od dubna pak plánuje Úřad práce ČR na poštách umožňovat i registraci žadatelů o zaměstnání a podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
před 11 hhodinami
Načítání...