Do Iráku odletěl další letoun s českou municí

Z pardubického letiště odletělo ve čtvrtek letadlo do Iráku s další částí vojenského materiálu pro iráckou armádu a kurdské ozbrojené síly. Náboje do samopalů a ruční granáty jsou součástí daru České republiky, který vláda schválila loni v srpnu. Americký letoun C-17 Globmaster měl do Pardubic původně přiletět už ve středu, zhatilo to ale špatné počasí.

Uložení všech beden do útrob armádního letounu zabralo zhruba dvě hodiny

Zdroj: ČT24

Ráno už vše proběhlo bez problémů: „Stroj dnes přistál asi v 7:15, nakládka byla bez problémů, všechno jsme už měli připravené ze středy,“ uvedla mluvčí vojenského letiště Iva Machová. Nakládání munice si řídili sami američtí vojáci, uložení všech beden do útrob armádního letounu trvalo asi dvě hodiny. Přeprava materiálu bude pokračovat ještě v dalších dnech.

Česká armáda do Iráku posílá výzbroj ze starších zásob, která už je nepotřebná. První část daru byla dopravena s pomocí kanadských vzdušných sil loni v září a v prosinci. Šlo o osm milionů nábojů do kulometů a 5000 střel do pancéřovek RPG7. Pomoc pak byla se souhlasem centrální irácké vlády směřována přímo kurdské regionální vládě v Irbílu.

Video Události v regionech (Praha)
video

Přeprava materiálu bude pokračovat i v dalších dnech

V druhé etapě bude do Iráku přepraveno deset milionů nábojů do samopalů a 5000 ručních granátů – jejich dopravu zajišťují USA a Velká Británie. Podle Vladimíra Lukovského z tiskového oddělení ministerstva obrany by mělo ještě následovat až šest letů, čímž bude závazek české vlády splněn. „Je to výraz určité podpory České republiky v rámci mezinárodního úsilí v boji s Islámským státem,“ dodal Lukovský. Celková hodnota daru je téměř 41 milionů korun.