Odbory varují před úbytkem sester i lékařů. Víc peněz pro ně chce i premiér

Odbory žádají po vládě víc peněz do zdravotnictví, aby se zlepšily pracovní podmínky zdravotníků. V nemocnicích je podle nich už teď nedostatek personálu a varují před dalším úbytkem lékařů i sester. Vyšší růst platů požaduje i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ve zdravotnictví by podle něj měly růst rychleji než ve zbytku veřejného sektoru. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) se ale ve zdravotnictví plýtvá a je nutné ho restrukturalizovat.

„V nemocnicích je zdravotníků stále méně, nakládá se na ně stále víc práce. Lidé zvažují, že by ze zdravotnictví odešli. Mladí nenastupují, protože už v průběhu vysoké školy řada z nich uzavře kontrakt se zahraničními nemocnicemi,“ uvedla šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle ní je personál poddimenzovaný ve všech nemocnicích, někde se zavírají oddělení.

Nejhorší je situace v krajských a soukromých zařízeních, která mají nižší úhrady. Odboráři proto přišli s požadavkem, aby pojišťovny poslaly peníze ze svých rezervních fondů do nemocnic a aby šlo i více peněz na podporu nových pracovních míst ve zdravotnictví. „Stále častěji se setkáváme s tím, že sestřičky jdou dělat například do Škodovky. Vydělají si tam srovnatelné peníze, ale mají daleko čistší hlavu,“ poznamenala Žitníková.

Vyšší růst platů ve zdravotnictví proto chce i premiér. Na celostátní poradě odborářů z nemocnic řekl, že jedině tak bude české zdravotnictví konkurenceschopné a sestry a lékaři nebudou odcházet do ciziny. Platy ve zdravotnictví by podle Sobotky měly růst rychleji než v jiných oblastech. Zároveň chce změnit i systém vzdělávání lékařů: „Potřebujeme dostat nové lékaře rychleji do praxe.“

2 minuty
Vláda bude prosazovat, aby platy zdravotníků rostly rychleji
Zdroj: ČT24

Zdravotnictví chybí reálná data

Němeček k tomu uvedl, že ministerstvo nemá potřebná data: pokud by prý vycházel jen z údajů statistiků, musel by říct, že chybí v celé republice jen pár stovek sester a že lékařů dokonce přibylo, takže vlastně žádný zásadní problém není. „Ale já vím, že to tak není. To je věc, kterou jsme zdědili, že nemáme ani reálná data,“ uvedl. 

„Společně s vámi si myslím, že nedostatek personálu je problém. A paradoxně za situace, kdy roste ekonomika, zvyšují se platy v mimozdravotnické sféře, tak pro zdravotnictví to může být horší, protože pobídky zvenčí prostě budou,“ upozornil ministr. 

Máme za sousedy Rakousko a Německo, to je velká mzdová konkurence… Němci vedou v češtině kampaně a lákají střední zdravotnický personál. Pokud nebudeme schopni konkurovat, máme velký problém.
Bohuslav Sobotka
premiér

Podle Sobotky proto bude nutné zvýšit odvody státu do zdravotního pojištění za děti, studenty či seniory. „Musíme přesvědčit naše partnery ve vládě, a zatím se nám to nepodařilo, že růst platů ve zdravotnictví by měl být rychlejší. Němci vedou v češtině kampaně a lákají střední zdravotnický personál. Pokud nebudeme schopni konkurovat, máme velký problém,“ upozornil premiér.

Odborům vadí různé odvody zaměstnanců a živnostníků

Odboráři i zaměstnavatelé kritizují výši státních odvodů do zdravotního pojištění i rozdílné odvody zaměstnanců a živnostníků. Minimální záloha u živnostníků činí letos 1797 korun měsíčně. Za takzvané státní pojištěnce dostávají pojišťovny měsíčně méně než polovinu toho, co musí minimálně odvést každý živnostník, v letošním roce je to 845 korun měsíčně.

  • Zaměstnanec odvádí 4,5 procenta z hrubé mzdy, zároveň zaměstnavatel ještě posílá zdravotní pojišťovně navrch částku odpovídající devíti procentům zaměstnancovy mzdy. Při průměrné hrubé mzdě kolem 26 tisíc korun tak jde dohromady o tři a půl tisíce korun.
  • Minimální záloha u živnostníků činí letos 1797 korun měsíčně, od příštího roku o 26 korun víc. Konečná výše odvodu se pak může zvednout s ohledem na každoroční výkaz příjmů a výdajů. Podnikatel totiž odvádí na zdravotním pojištění 13,5 procenta z vyměřovacího základu, kterým je polovina daňového základu.
  • Stát za děti, studenty či důchodce platí měsíčně méně než polovinu toho, co musí minimálně odvést každý živnostník. Za takzvané státní pojištěnce tak pojišťovny dostávají měsíčně 845 korun, od ledna se odvod zvýší na 870 korun.
  • Osoby bez zdanitelných příjmů, které nejsou živnostníky ani zaměstnanci a nic za ně neodvádí ani stát, pak platí nyní 1242 korun měsíčně. Představuje to 13,5 procenta z platné minimální mzdy.

Odbory žádají také srovnání odměňování ve veřejných a soukromých nemocnicích. V privátních zařízeních jsou výdělky nižší, pracovníci v nich vždy přidáno nedostanou. „Všechny nemocnice mají peníze z veřejného zdravotního pojištění. Chceme zavedení platů ve všech nemocnicích,“ uvedla Žitníková. Podle ní se plat sester ve veřejných a soukromých zařízeních liší až o šest tisíc korun.

Roční platby za státní pojištěnce
Zdroj: ČT24

Němeček uvedl, že se o peníze snaží bojovat. Loni to byla bitva o kompenzaci zrušených poplatků v nemocnicích, letos další bitva o navýšení odvodů státu o 4,2 miliardy korun. Nakonec vláda schválila jen 1,8 miliardy, víc se v koalici prosadit nepodařilo, protože pohled ministerstva financí byl zásadně jiný.

Babiš přislíbil podpořit případnou změnu legislativy o srovnání výdělků. Jinak ale znovu kritizoval ministra zdravotnictví. „Resort má být nákladově restrukturalizován, a nebyl,“ uvedl. Finanční zdroje ve zdravotnictví se podle něj využívají neefektivně: „Není možné řešit navyšování odvodů za státní pojištěnce, když resort nakupuje netransparentně a nemá centrální nákup.“ Dodal, že není schopen „suplovat ministra zdravotnictví“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
18:12Aktualizovánopřed 20 mminutami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
před 1 hhodinou

Policie stíhá ženy za neoprávněné vystavování neschopenek

Policie stíhá dvě ženy z Českokrumlovska, které podle ní vystavily desítky zdravotních neschopenek, ačkoliv ani jedna z nich nebyla lékařka. Dříve působily jako nelékařský personál v ordinaci doktorky, která již svou praxi ukončila. Obviněné však nadále ordinaci provozovaly a neoprávněně lidem poskytovaly zdravotnické služby, uvedla policie.
před 4 hhodinami

Začala stavba obchvatu Běchovic za bezmála čtyři miliardy korun

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět obchvat pražských městských částí Běchovice a Újezd nad Lesy a středočeských Úval. Přeložka silnice I/12 dlouhá 12,6 kilometru přímo navazuje na rozestavěný úsek Pražského okruhu z Běchovic k dálnici D1. Stavba vyjde na 3,78 miliardy korun bez DPH, zprovoznit by se měla společně s novým úsekem Pražského okruhu na přelomu let 2027 a 2028, informovalo ŘSD.
před 4 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
09:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Obrana podepsala smlouvu na nákup 24 obrněnců Mars

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se švédskou firmou SAAB Dynamics AB na nákup 24 kolových obrněných vozidel Mars s integrovaným systémem protivzdušné obrany RBS 70 NG. Hodnota zakázky činí 4,2 miliardy korun bez DPH.
13:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Stát zatím nepřišel o peníze, ujišťuje Decroix k bitcoinové kauze

Bitcoinová kauza podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím státu žádnou škodu nezpůsobila. Po debatě s členy senátního výboru pro bezpečnost uvedla, že nyní je jejím úkolem zajistit, aby k  žádné újmě nedošlo ani v budoucnu. Za nejsložitější považuje smlouvy, které byly sice uzavřeny, ale ze strany státu dosud nejsou vypořádány. Ministerstvo podle ní postupuje na základě doporučení vrchního státního zástupce a s kupujícími o dalším postupu aktivně komunikuje. Decroix také vysvětlila, proč část dokumentů zůstává neveřejná – jejich publikace by podle státního zastupitelství mohla ovlivnit výpovědi svědků. Ministerstvo dle Decroix respektuje probíhající trestní řízení.
před 5 hhodinami

Soud přerušil stíhání v kauze zakázky na dezinfekci fotbalových stadionů

Kauzou dezinfekce fotbalových stadionů, ve které čelí obžalobě i bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr či fotbalová FK Příbram, se zatím pražský soud nebude zabývat. Trestní stíhání přerušil a obrátil se na Ústavní soud, potvrdila České televizi mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová. Policie v případu údajně předražené zakázky na dezinfekci stadionů za téměř deset milionů korun obžalovala šest lidí a čtyři firmy.
před 5 hhodinami
Načítání...