Soud začal projednávat kauzu Oleo Chemical, Ivo Rittigovi hrozí až osm let vězení

Zakladatel firmy Oleo Chemical Michal Urbánek u soudu odmítl obvinění, že se podílel na tunelování vlastní firmy. Obžaloba jej viní společně s lobbistou Ivo Rittigem a dalšími osmi lidmi z toho, že z petrochemické firmy vyvedli téměř 20 milionů korun. Obžaloba je absurdní, řekl Urbánek při výpovědi, která po zhruba hodinovém čtení obžaloby zahájila soudní proces.

Ivo Rittig u soudu v kauze Oleo Chemical
Zdroj: ČTK Autor: ČTK

Obžaloba tvrdí, že Oleo Chemical uzavřela v říjnu 2007 smlouvu s firmou Cokeville Assets, která sídlila na Britských Panenských ostrovech. Smlouva prý měla zastřít pravý účel převodů peněz z Olea do Cokeville - odčerpání části majetku Olea ve prospěch Rittiga a zároveň navýšení daňových nákladů Olea.

Oleo pak podle žalobce s Cokeville uzavřelo jako zástěrku k převádění peněz smlouvu o poskytování poradenských služeb, které však ve skutečnosti firma z Karibiku neposkytovala.

Urbánek: Je to absurdní příběh

Podle Urbánka však jde o absurdní příběh zpronevěry vlastního majetku. „Celá obžaloba postrádá motiv. Vzal jsem si svoje peníze, přisvojil jsem si je tak, že jsem je někomu poslal. To je přece absurdní,“ prohlásil Urbánek.

Oleo podle něj jen platilo za poradenské služby, které dostalo. Poskytnuté poradenství prý pomohlo k tomu, aby firma „přežila“. „To se povedlo,“ řekl soudu Urbánek. Podle něj je obžaloba smyšlená a lživá. „Z mého pohledu jsme žádnou škodu nezpůsobili,“ řekl Urbánek.

První část jeho výpovědi před soudem trvala téměř čtyři hodiny. Po přestávce chce ještě pokračovat. Urbánek se snaží detailně rozebrat celou obžalobu i její odůvodnění. Argumentuje mimo jiné tím, že se k celé kauze nemohl dostatečně vyjádřit při policejním vyšetřování. „To mi přijde jako tristní, že tohle vůbec náš současný právní řád umožňuje a že to vůbec dovolí státní zastupitelství,“ řekl Urbánek.

Oleo si podle obžaloby fiktivní faktury zahrnulo do daňových nákladů za rok 2009, 2010 a 2011. Tím prý obžalovaní způsobili státu škodu nejméně 3,7 milionu korun.

Ivo Rittig a jeho právníci David Michal a Karolína Babáková
Zdroj: ČTK
Autor: ČTK

Obžaloba kromě Urbánka a Rittiga míří na dalšího zakladatele Oleo Chemical Kamila Jirounka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě, Rittigovy právníky Karolínu Babákovou a Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners).

Dále jsou obžalováni jednatel účetní firmy Peskim Petr Michal, šéf výroby v Oleo Chemical Radomír Kučera, účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Jana Šádková a finanční odborník Peskimu Jaroslav Kubiska. Většině hrozí až deset let vězení.

Žalobce: Škoda za skoro 20 milionů

Obžalovaní se podle vyšetřovatelů dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Škodu způsobenou firmě Oleo Chemical spočítal žalobce na bezmála 20 milionů korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3,7 milionu a „vypraných“ peněz bylo údajně nejméně 13 milionů korun.

 

Lobbista obvinění od začátku odmítá, podle jeho advokátky je obžaloba předčasná a výpověď údajně spolupracujícího obviněného prý neobsahuje fakta směřující k Rittigovi. Dvaapadesátiletý lobbista má trvalé bydliště v Monaku a do ČR jezdí příležitostně.

Právníci se zahájení procesu snažili oddálit námitkami

Část právníků se v úterý snažila zahájení soudního procesu oddálit. Případ chtěli vrátit žalobcům či jinému soudu. Soudkyně Kateřina Radkovská si námitky vyslechla a po více než půlhodinové prodlevě hlavní líčení zahájila. 

Advokáti si postupně stěžovali na to, že právní zástupce byl údajně poškozené firmě přiřazen žalobcem, což je proti pravidlům, a tak by měl být případ vrácen k došetření. Další námitky se týkaly toho, že by se kauzou neměl zabývat pražský městský soud či že soudkyně dostala kauzu na stůl účelově.

Video Události: Kauza Oleo Chemical. Ivo Rittig před soudem
video

Události: Kauza Oleo Chemical. Ivo Rittig před soudem

Zdroj: ČT24