Udělá chybu, musí zaplatit. Ministerstvo chce větší odpovědnost po veřejných zaměstnancích

Ministerstvo financí chystá zákon, který by úřadům nařídil automaticky po svých pracovnících vymáhat škodu za špatná rozhodnutí. Vztahovala by se na obecní i krajské politiky, ale například i na ředitele škol. „Mechanismus bude jednoduchý, když organizace musí škodu sama nahradit, pak má možnost, nebo dokonce povinnost, škodu vymáhat po tom zodpovědném zaměstnanci,“ uvedl náměstek ministra financí Tomáš Vyhnánek.

Video Události
video

Ministerstvo chce větší odpovědnost veřejných zaměstnanců

Kromě zástupců samospráv by měl zákon postihovat také úředníky. Škodou se rozumí mimo jiné pokuty od antimonopolního úřadu a vymáhaná částka by ale podle zákona nemohla přesáhnout 4,5 měsíčního platu. „A to už je něco, na co si úředníci dají pozor, a to je také klíčový prvek našeho zákona prevence,“ naznačil Vyhnánek.

Opozice s návrhem většinou nesouhlasí, koalice o něm chce jednat. „Nejsem pro, protože si myslím, že se v tomto případě musí posuzovat individuálně. Zaměstnavatel by měl mít právo posoudit, jestli škodu bude vymáhat, nebo ne,“ domnívá se Zbyněk Stanjura (ODS).

Vymáhání škody už zákon umožňuje, ale není to povinnost. Letos například soud nepravomocně přikázal bývalému starostovi Prahy 2 Jiřímu Paluskovi, aby městu uhradil třísettisícovou pokutu. Tu muselo zaplatit antimonopolnímu úřadu za zakázku na vytápění bez veřejné soutěže.

Za chyby úředníků už letos stát zaplatil přes 80 milionů korun. Nový zákon o finanční kontrole jde nyní do připomínkového řízení v rámci koalice a vláda by se jim mohla zabývat příští rok.