Policista nese vinu za zbití motorkáře, trest ale nedostal

Policista, který před rokem po honičce zbil zraněného motorkáře, je vinen. Podle soudu zneužil pravomoci úřední osoby. Soud mu ale nevyměřil žádný trest. Státní zástupce se proti tomu odvolal – požadoval minimálně podmínku.

Video Zraněného mladíka policista místo ošetření kopl
video

Zraněného mladíka policista místo ošetření kopl

„Ležel v klidu na zemi a byl zraněn, tak nebyl důvod. Je to výrazné překročení zákona o policii,“ tvrdí státní zástupce Ladislav Stahl. Obžalovaný policista se bránil, že po nehodě si nebyl vědom toho, co dělal. „Byl jsem otřesený, byl jsem v šoku,“ uvedl. „Myslím, že je to velice účelová obhajoba a byla vyvrácena znaleckými posudky,“ reagoval chlapcův advokát Robert Bezděk. U hlavního líčení policista chlapci ale vůbec poprvé vyjádřil omluvu.

Obžalovanému hrozilo až pět let vězení. I když soud vinu uznal, trest mu nedal. „Soud dospěl k závěru, že postačí samotné projednání této trestní věci před trestním soudem, tak aby se takovéto jednání v případě pana obžalovaného už neopakovalo,“ stojí v rozsudku obvodního pražského soudu. O odvolání bude rozhodovat městský soud.

Státní zástupce Ladislav Stahl

Ladislav Stahl

státní zástupce

„Nesouhlasím s výrokem o trestu, protože to, čeho se obžalovaný dopustil, je výrazným excesem.“

Ladislav Stahl

státní zástupce

Motorkář ujížděl policejní hlídce, její jednání zachytily kamery

K incidentu došlo loni začátkem srpna, když se mladík s motorkou, ale bez řidičského oprávnění pro odpovídající skupinu pokusil na pražském Chodově ujet policejní hlídce. Honička skončila nedaleko, když policejní vůz do motorkáře zezadu narazil a společně poté nabourali do pouličního světla. Zraněného ležícího motocyklistu pak podle záznamu bezpečnostní kamery jeden z policistů kopl a dvakrát udeřil do hlavy.

Policisté i motocyklista utrpěli lehká zranění, v nemocnici zůstal jen motorkář – po střetu s policií měl zlomený kotník, zhmožděnou ruku, otřes mozku a podlitiny v obličeji. Policie tehdy naznačovala, že hlídka použila přípustné donucovací prostředky, oba muže ale nakonec postavila mimo službu.

Video Události
video

Události: Policista, který zbil ujíždějícího motorkáře, je vinen, ale nepotrestán