Demonstranti s šibenicemi porušili zákon, tvrdí ministerstvo vnitra

Praha - Ministerstvo vnitra sdělilo policii názor, že během středeční demonstrace proti islámu a migraci byl porušen zákon. Bez bližších podrobností o tom novináře zpravil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vyžádal si také stanovisko, proč ozbrojené složky nezasáhly proti nenávistným projevům demonstrantů, kteří v rukou třímali šibenice.
Šibenice na demonstraci proti islámu a migraci
Zdroj: ČT24
Video Chovanec: Nedovolíme zneužití ožehavých témat
video

Chovanec: Nedovolíme zneužití ožehavých témat

Podle Chovance ministerstvo vnitra předalo policii v písemné podobě svůj názor, že byl v několika paragrafech porušen zákon. Ministr uvedl, že je nutné hned na začátku dát jasně najevo, že podobné jednání stát trpět nebude. „Dnes to jsou šibenice, zítra to budou vajíčka, pak kameny, cihly, a mohli bychom se dočkat doby, kdy po sobě budou lidé střílet,“ varoval. Vyžádal si stanovisko policie, proč proti nenávistným projevům nezasáhla. 

„Jsme na začátku pravděpodobně nového stylu vedení projevu některými subjekty, které chtějí zneužít určitá ožehavá témata, která děsí občany České republiky, k tomu, aby na tom politicky profitovaly. My jim jasně říkáme, že to prostě nedovolíme, toto nepatří do demokracie a budeme dělat vše pro to, abychom na začátku jasně ukázali razantní postup,“ uvedl Chovanec. Zároveň zdůraznil, že nesmí být dotčeno právo svobodně se vyjadřovat a shromažďovat. 

Projevy nenávisti odsoudil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Je nepřijatelné, aby kdokoliv využíval svobody projevu k tomu, aby šířil nenávist, aby vyhrožoval smrtí názorovým oponentům. K tomu svoboda projevu a shromažďování určena není. Myslím, že je velmi důležité, aby policie i státní zastupitelství dbaly na dodržování zákona i na takovýchto shromážděních. Chci jednoznačně odmítnout šíření jakékoliv nenávisti, ať už je motivována jakkoliv, proti jakékoliv skupině obyvatel,“ uvedl Sobotka.

Demonstrace proti imigraci, kvótám a za vystoupení z Evropské unie se v centru Prahy zúčastnilo asi 550 lidí. Po cestě k Úřadu vlády demonstranti vykřikovali hesla jako „Čechy Čechům“, „My jsme národ“ nebo „My jsme tady doma“. Účastníci, kteří varovali mimo jiné před „hordami nadržených černochů“, třímali i makety šibenic s nápisem „Za vlastizradu“. Té se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Často mezi nimi zaznívalo zejména jméno premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). „Sobotko, táhni!“ skandoval v jednu chvíli dav.

Na Václavské náměstí dorazilo také zhruba 20 proimigračních aktivistů, oba tábory od sebe oddělili těžkooděnci. Aktivisté chtěli zabránit pochodu odpůrců kvót směrem k Úřadu vlády tím, že si jich zhruba deset sedlo na chodník do trasy pochodu. Policisté je vyzvali k opuštění prostoru, protože mohou porušovat shromažďovací zákon. Tři lidé odmítli výzvu uposlechnout. Policisté je pak předvedli na služebnu kvůli přestupku. Při zákroku policisty údajně napadla devětadvacetiletá žena, která rovněž skončila na policejní stanici.