Česko opět čekají tropy a bouřky

Další obzvláště horké období čeká v nejbližších dnech Česko. Teploty v pátek a sobotu vystoupají až na 36 stupňů. Český hydrometeorologický ústav vydal kvůli vysokým teplotám výstrahu. Horka však rychle vystřídají bouřky, v neděli tak rázem bude zhruba o deset stupňů chladněji.
Noční bouřka nad Sečskou přehradou
Zdroj: Facebook Počasí ČT/Petr Horálek

Nejvyšší denní teploty dosahující 35 či 36 stupňů Celsia Česko již letos v červenci zažilo, v polovině měsíce ale přichází další vlna veder. Bouřky by ji měly zchladit po dvou dnech. Nejtepleji bude v pátek dnech na jižní Moravě, kde meteorologové očekávají maxima mezi 32 a 36 stupni, jen o stupeň nižší budou nejvyšší denní teploty ve většině regionů v Čechách. Chladněji, stále však kolem 30, bude v Olomouckém kraji a v horských oblastech. V sobotu mají být maximální teploty ještě o stupeň vyšší. Účastníci ostravského festivalu Colours of Ostrava mohou očekávat v pátek až 32, v sobotu i 34 stupňů.

V očekávání mimořádně žhavých dnů vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu na vysoké teploty platnou v pátek a znovu v sobotu od 12:00 do 20:00. Výstraha platí pro všechny kraje, na sobotu je ale obzvlášť důrazná pro Jihomoravský, Královéhradecký, Pardubický a Zlínský kraj. „Vysoké teploty mohou vést k přehřátí a dehydrataci organismu. Je proto vhodné omezit tělesnou zátěž, používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy), nejlépe nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách,“ doporučil ČHMÚ. Je také potřeba dostatečně pít nápoje nealkoholické a bez kofeinu, nebezpečné také je nechávat děti či zvířata na přímém slunci nebo v automobilech.

Pro jižní Moravu vydali meteorologové ještě jednu výstrahu, který se týká možného vzniku požárů. V sobotu odpoledne ale největší vedra přejdou, zchladí je bouřky.

Bouřky se mohou ojediněle objevit již v pátek, v sobotu jich ale bude od západu přibývat a mohou být intenzivní. Teploty po nich v neděli výrazně poklesnou, denní maxima budou v Čechách mezi 23 a 27 stupni Celsia, na Moravě může být nanejvýš 30 stupňů. V neděli také bude nadále pršet. Jak vydatné budou na kterých místech bouřky a deště, meteorologové ještě nedokážou říct, přesné informace mají v takových případech pouze s malým předstihem. „Je možné, že nedělní bouřky budou docela nepatrné, pár kapek. Ale mohou také přijít bouřky s kroupami, přívalovými dešti a silnými nárazy větru,“ upozornila meteoroložka ČT Taťána Míková. V dalších dnech se bude pozvolna oteplovat, teploty se v polovině příštího týdne opět mohou dostat až k 35 stupňům.

Video Taťána Míková: V horku je potřeba často se namazat, a to krémem
video

Taťána Míková: V horku je potřeba často se namazat, a to krémem

Kdo se bude chtít v příštích dvou horkých dnech jít vykoupat, musí se připravit na to, že se na některých místech ve vodě zchladí velmi výrazně. V posledních dnech teplota vody v nádržích klesala, na Seči dokonce z 25 na pouhých 20 stupňů. Kdo potom chce splouvat řeky, musí se smířit s tím, že bude z lodě vystupovat častěji než obvykle, protože jsou toky velmi suché. Například Ohře je splavná až pod Nechranickou přehradou, na dalších oblíbených řekách v Čechách, jako je Berounka, Sázava nebo Lužnice, potom není dost vody pod jezy. „Vodáci tak mohou vyhledávat neobvyklé terény, jako například Černou strouhu pod Týncem nad Labem nebo dolní tok Vltavy pod Vraňany ku Mělníku,“ doporučil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Střední a dolní toky jsou splavné na Labi a Jizeře, dolní tok ještě na Orlici a Ploučnici.

Některé řeky jsou kvůli suchu špatně sjízdné
Zdroj: ČTK
Autor: Tomáš Zezulka