S omezením rychlosti na rekonstruované D1 si řidiči hlavu nelámou

Řidiči nerespektují sníženou rychlost v místech, kde se modernizuje dálnice D1. Ministerstvu dopravy si na to stěžují stavební firmy. Ohrožuje to jejich zaměstnance, kteří se musí pohybovat přímo na dálnici. Podle policie řidiči jezdí v omezeních rychle hlavně proto, že chtějí dohnat zpoždění, které naberou v kolonách před zúžením.

Video S omezením rychlosti na rekonstruované D1 si řidiči hlavu nelámou
video

S omezením rychlosti na rekonstruované D1 si řidiči hlavu nelámou

V testu, který provedla Česká televize, jela třetina z nich rychleji, než povolují značky. Například na 182. kilometru desetina šoférů jezdí přes 100 kilometrů za hodinu, přičemž povolená rychlost je o dvacet kilometrů nižší.  Podobná je situace také o 20 kilometrů dál směrem na Ostravu, kde povolený limit nedodržela celá polovina řidičů a výjimkou není ani rychlost přes 120 kilometrů v hodině.

Ve zúžených pruzích se auta ohrožují vzájemně a strach z nich mají i stavbaři. „Řidič si neuvědomí, že když jede takovouto rychlostí a je tam třeba kamínek, tak se vymrští mezi dělníky,“ upozornil ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

Ministerstvo dopravy proto plánuje do opravovaných úseků nainstalovat kamery, které budou měřit rychlost a výsledky automaticky předávat policii. A na měření rychlosti jsou vybaveni i samotní policisté. „Máme připraveny auta v civilním provedení s měřiči rychlosti,“ řekl zástupce vedoucího dopravní policie Jihomoravského kraje Miloš Skácel.

Rekonstrukce dálnice D1 v roce 2015
Zdroj: ČT24

Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svou životností. Celá oprava mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle odhadů ministerstva mohla stát asi 14 miliard korun. Stavba je rozdělená na 21 úseků, které se modernizují postupně. Rekonstrukce D1 začala vloni na čtyřech úsecích, dva z nich byly dokončeny a dva, mezi Lhotkou a Velkou Bíteší a mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou, se opravují i v letošním roce. Letos chce ŘSD zahájit opravy na dalších třech úsecích, z nichž na prvním u Hvězdonic zatím silničáři provádí přípravné práce.