Senát navrhuje na vyznamenání exministra Dostála nebo fotbalistu Nedvěda

Praha – Někdejší ministr kultury Pavel Dostál, spisovatel Petr Hořejš, básník Jiří Žáček nebo ústavní expert Václav Pavlíček patří mezi 37 osobností, které Senát nominoval na státní vyznamenání. Své kandidáty na vyznamenání nominuje také sněmovna – prezident však tyto seznamy může, ale nemusí zohlednit. Vyznamenání se tradičně předávají 28. října - v den výročí vzniku československého státu.

Vyznamenání prezidenta republiky
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Mezi jmény navrženými v Senátu jsou také někdejší mluvčí Charty 77 Stanislav Devátý, zakladatel Svazu PTP (pomocných technických praporů) Zdeněk Geist nebo sochař Zdeněk Kolářský, jenž je mimo jiné autorem bronzového řetězu, kterým byl obehnán pomník svatého Václava na pražském Václavském náměstí.  

Řada adeptů patří k opakovaně navrhovaným. Kromě Žáčka a mnohých válečných veteránů do této skupiny patří také fotbalista Pavel Nedvěd, kardiolog Jan Pirk, imunoložka Blanka Říhová, badatel v oblasti výzkumu rakoviny Jiří Bartek nebo Gjon Perdedaj z Kosova, který se v září 2000 v Praze zastal ženy napadené zlodějem. Lupič, který dosud nebyl dopaden, na Perdedaje zaútočil s nožem a způsobil mu ochrnutí.   

  • Dramaturg, scenárista a režisér Pavel Dostál do aktivní politiky vstoupil po pádu komunistického režimu. Ministrem kultury byl ve čtyřech vládách ČSSD, profiloval se jako člověk otevřený cizím názorům. Zemřel po těžké nemoci před 15 lety. 
  • Petr Hořejš je mimo jiné autorem historického cyklu Toulky českou minulostí. Za minulého režimu nesměl publikovat pod vlastním jménem, psal pod pseudonymy Petr Hora, Péťa Vařič a Péťa Rodič.  
  • Václav Pavlíček patří mezi uznávané experty na ústavní právo, které vyučuje na Karlově univerzitě. Byl proděkanem její právnické fakulty a kandidátem na ústavního soudce.   

Mezi adepty na ocenění patří také profesor radioelektroniky František Vejražka, virolog Dimitrij Slonim, sochař Zdeněk Kolářský a generálové Josef Souček a Ondřej Mézl. Ze sportovců byli nominování také trenér atletky Jarmily Kratochvílové Miroslav Kváč nebo někdejší gymnasté Jan Gajdoš a Věra Kovářová, kteří získali medaile na olympiádách v první polovině minulého století. Mezi odbojáře patří Petr Bachrach, který jako třináctiletý unikl z transportu do koncentračního tábora a zapojil se na Slovensku do partyzánského hnutí a posléze do bojů o nezávislost Izraele.   

Do senátní nominace se už ve výborovém předvýběru tradičně nedostala nominace členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů, ale ani zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse.