Zařízení pro uprchlíky v Bělé opustily rodiny s dětmi

Bělá pod Bezdězem - Ze zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku byly v pátek večer autobusem odvezeny rodiny s dětmi a těhotná žena. V posledních dnech se v zařízení v Bělé bouřili migranti, asi 31 lidí bylo proto z bezpečnostních důvodů přepraveno do zařízení v Zastávce u Brna. Oznámila to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Během pátečního dne a noci policie zadržela v Česku 136 migrantů.
Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Více než 50 běženců se ze zařízení v Bělé pod Bezdězem ve čtvrtek pokusilo uprchnout, místo začaly hlídat policejní posily z Prahy. V pátek místo navštívil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý. Po jejich návštěvě se asi 100 uprchlíků začalo opět bouřit a demolovat zařízení, policie musela zasáhnout.

„Požadují okamžité propuštění, odchod do Německa, navrácení mobilních telefonů a peněz – a to odporuje českému právnímu řádu,“ prohlásil v pátek ministr Chovanec. Podle Rendlové je ČR pouze okrajová migrační trasa, přes kterou se většina běženců chce dostat do Německa kvůli štědrému sociálnímu systému.

Protesty jsou časté, běžné jsou hladovky

„V průběhu noci ani v průběhu dnešního rána se vůbec nic nestalo, v zařízení je klid,“ řekla Rendlová. V pátek po 21:00 z areálu odjel autobus s rodinami s dětmi a s těhotnou ženou do Zastávky u Brna. „Převezli jsme je na jiné místo, v zájmu zajištění bezpečnosti hlavně dětí, už jen proto aby nemusely být součástí těchto manévrů,“ dodala Rendlová.

Video Uprchlíci v Bělé požadují propuštění
video

Uprchlíci v Bělé požadují propuštění

Uprchlíci v Bělé požadují propuštění

Kateřina Rendlová: Na místě jsou pořádkové jednotky

Protesty jsou podle policie časté, běženci například drží hladovky nebo se snaží sebepoškozovat, protože v táboře nechtějí být. Areál slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění ze země.

Chovanec a Tuhý uvedli, že kvůli zvýšené ochraně areálu vedení policie stáhne do Bělé jednotky z několika krajů. Měla by vznikat i nová zařízení pro uprchlíky, do konce roku by pro ně mělo být v ČR vytvořeno 1200 míst. Nyní jich je v zařízeních v Bělé a v Zastávce u Brna asi 500, většinou jde o Afghánce, Syřany a Iráčany.

V pátek policie v ČR zadržela 121 migrantů, v noci na dnešek bylo v Praze a ve středních Čechách zadrženo dalších 15 běženců.

Areál v Bělé na Mladoboleslavsku je v lese asi pět kilometrů od města Bělá pod Bezdězem. Zařízení pro uprchlíky vzniklo počátkem 90. let v objektech, které předtím používala sovětská armáda. Vláda v polovině července rozhodla, že kapacita střediska bude kvůli současné uprchlické krizi navýšena. Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra už dříve řekla, že do konce roku 2016 by v něm mělo být přibližně 400 míst.