Nadační fond REGI Base I.: Veteránům pomáhá dál i po Regiho smrti

Nadační fond REGI Base I. pomáhá dál zraněným válečným veteránům i po smrti Jiřího Schamse alias Regiho. Ten letos v lednu podlehl zákeřné nemoci. Fond se zaměřuje především na nákup robotických pomůcek pro Rehabilitační ústav Kladruby. Ve speciálním centru je kromě válečných veteránů můžou využívat i ostatní pacienti.

Video Události: Pomoc zraněným válečným veteránům
video

Události: Pomoc zraněným válečným veteránům

Nadační fond Regi Base I. vznikl v roce 2011 s cílem pomáhat těm, kteří sloužili za Česko. Od té doby pomohl zhruba deseti těžce zraněným válečným veteránům z Česka i ze zahraničí. „Nadační fond pokračuje dál. Jsme rádi, že ten odkaz zůstal zachován. Obrací se na nás další rodiny zraněných veteránů,“ říká spoluzakladatel fondu Hynek Čech.

Jeho pomoc využil i bývalý vojenský policista Attila Fabian. Začátkem 90. let byl dvakrát v mírových jednotkách v Iráku, před dvěma lety mu ale praskla aorta a málem zemřel. Od té doby má poškozený mozek, nemůže chodit a špatně mluví. Dva roky se jeho stav vůbec nelepšil, lékaři mu už nedávali žádné naděje. Jeho manželka se proto obrátila na Regi Base s prosbou o pomoc.

Attila Fabian v robotickém centru v Kladrubech
Zdroj: ČT24

Attila pak nastoupil do speciálního robotického centra kladrubského ústavu, kde se jeho stav po měsíčním pobytu radikálně zlepšil. "Ujde pár kroků, sám. Je to bojovník, snaží se pro sebe ale i pro nás, protože bychom chtěli, aby se ještě jednou v životě mohl venku pohybovat," říká Ilona Fabiánová.

„Když jsme s panem Fabianem začínali, tak 1. 7. ušel 111 kroků a dnes ujde 656 kroků, takže to je ohromné zlepšení,“ potvrzuje fyzioterapeut Miloslav Maceška. K tzv. exoskeletonu a robotickému stolu teď může Attila Fabian a další postižení lidé využívat i nové pomůcky - třeba mechanickou ruku nebo přístroje na trénink hybnosti horních končetin.

Attila Fabian jako vojenský policista v Iráku
Zdroj: ČT24