Příbuzní obětí dostanou zálohu odškodného - přes půl milionu korun

Příbuzní obětí středeční srážky vlaku a kamionu u Studénky na Novojičínsku dostanou od Českých drah zálohu odškodného v minimální výši téměř 570 tisíc korun. V případě zraněných částka stanovena není, bude ale přiměřená. Podle nového občanského zákoníku se přitom každý případ posuzuje individuálně. V ostravské nemocnici mezitím stále zůstávají tři těžce zranění lidé.
Cestující Pendolina po srážce s nákladním autem
Zdroj: ČTK Autor: Petr Sznapka

„Stav těchto tří pacientů je stále velmi vážný, jsou dosud na jednotkách intenzivní péče. Ke zhoršení ovšem nedochází, z tohoto pohledu je situace stabilizovaná,“ uvedl tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáše Oborný. Dodal, že se jedná o mnohočetná poranění, pacienti jsou udržováni v umělém spánku, případně na plicní ventilaci. Další dva hospitalizovaní v nemocnicích v Ostravě a v Novém Jičíně jsou mimo ohrožení života. Jeden pacient byl propuštěn z chirurgického oddělení novojičínské nemocnice do domácího léčení.

Fakta o nehodě ve Studénce

 • Do kamionu narazil na železničním přejezdu u Studénky na Novojičínsku vlak Pendolino jedoucí z Bohumína do Františkových Lázní. Havárie se stala před 08:00.
 • Při nehodě zemřeli 2 lidé, třetí podlehl zraněním v nemocnici v Ostravě.
 • Nejvážněji zraněné transportovali záchranáři na Traumatologické oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě.
 • Další pacienty převezli kromě Ostravy do nemocnic v Novém Jičíně a Bílovci.
 • Kamion vjel na přejezd ve chvíli, kdy blikalo výstražné světlo a závory šly dolů.
 • Řidiče kamionu policie zadržela. Podle ministra vnitra to byl řidič z Polska.
 • Vlak před sebou po srážce hořící kamion tlačil.
 • Motor kamionu byl nalezen až 200 metrů od místa nehody. Vlaku se podařilo zabrzdit až po delší trase.
 • Materiální škody dosahují téměř 160 milionů korun, z toho 150 milionů korun jsou na vlaku.
 • Jde o nejvážnější nehodu na železnici v České republice za posledních sedm let.
 • V srpnu 2008 rovněž ve Studénce a jen nedaleko místa tohoto neštěstí havaroval rychlík Comenius, který jel na trase Krakov - Praha. Vlak tehdy narazil do spadlé části mostní konstrukce. Na následky nehody zemřelo osm lidí, zraněných bylo sedm desítek.

Poškození se mohou obracet na pojišťovnu Generali

Náhradou škody pro ty, kteří během tragické nehody ve Studénce utrpěli fyzickou či psychickou újmu, se již začala zabývat pojišťovna. „Nejedná se o pojišťovnu Českých drah, ale o pojišťovnu vozidla, které nehodu způsobilo. Pro Polskou pojišťovnu to vyřizuje její partner na území České republiky, což je pojišťovna Generali, která už rozjela celou likvidaci a je připravená na odškodnění,“ vysvětluje Daniel Míka, ředitel Úseku likvidace pojistných událostí České kanceláře pojistitelů. Právě na pojišťovnu Generali se poškození mohou obracet.

„V případě újmy na zdraví existují dva typy nároků – materiální a imateriální. Materiálními jsou nejčastěji doplatky za léky nebo ztráta na výdělku po dobu pracovní neschopnosti či invaliditě,“ říká Míka. „Imateriální nároky jsou nároky za vytrpěnou bolest, ztížení společenského uplatnění, pozůstalí mají nároky za ztrátu blízké osoby a duševní útrapy, které v důsledku toho utrpěli,“ dodává.

Způsob odškodňování obětí definuje nový občanský zákoník. Ten v případě bolestného za ztížení společenského uplatnění neurčuje konkrétní, ale pouze obecná pravidla. „V návaznosti na to byla při Nejvyšším soudu vytvořena pracovní skupina, která metodiku vypracovala. Podle ní se dá velmi dobře stanovit odškodnění pro jednotlivé případy tak, aby to bylo spravedlivé ve vztahu ke konkrétnímu případu,“ soudí Míka. Občanský zákoník taktéž zrušil sazby pro pozůstalé. „V každém individuálním případě je třeba zkoumat, jaký byl vztah mezi zemřelým a pozůstalým,“ dodává Míka.

Video UDÁLOSTI: Řidič kamionu je ve vazbě, pendolino čeká na prohlídku
video

UDÁLOSTI: Řidič kamionu je ve vazbě, pendolino čeká na prohlídku

UDÁLOSTI: Řidič kamionu je ve vazbě, pendolino čeká na prohlídku

U 24.7.15

Studio 6: Způsob odškodňování zraněných a pozůstalých