Lidovci: Nechceme opakování IT experimentů jako sKarta

Vedle analýzy předpokládaných dopadů na podnikatele nebo definování výjimek přímo v zákoně patří mezi požadavky KDU-ČSL na elektronickou evidenci tržeb také státem garantovaný software zdarma. Nechtějí tak, aby se opakovaly experimenty v IT systémech, jako byla sKarta nebo registr aut. Jan Volný (ANO) ale namítá, že při výběru nějakého speciálního dodavatele softwaru by způsobili deformaci trhu.

19 minut
Bartošek (KDU-ČSL): Opakovaně a dlouhodobě říkáme, že máme výhrady
Zdroj: ČT24

„Chceme, aby se neopakovaly věci, jako je Drábkova sKarta nebo registr aut a podobné experimenty v IT. Chceme, aby stát, v případě že přináší některé věci, kterými by případně zatěžoval drobné živnostníky, tak aby jim šel také naproti, protože chceme podporovat poctivé živnostníky,“ řekl v pořadu Události, komentáře místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Proto se lidovci zasazují za státem garantovaný software pro fungování elektronické evidence tržeb. Podle zástupce koaličního partnera ANO by tento sporný bod nepředstavoval zásadní problém, ale i tak jej označuje za zbytečnost, a jak podotkla náměstkyně na ministerstvu financí Simona Hornochová, mohlo by to deformovat tržní prostředí.

„Softwarová změna je tak triviální a malá, že si ji každý uživatel nechá udělat u svého dodavatele softwaru. Nepochybuji o tom, že se během chvilky na trhu tyto aplikace objeví k volnému stažení, nějakou aplikaci tam může pověsit i stát,“ uvedl Jan Volný (ANO) s tím, že je těžko představitelné, aby bylo řečeno, že si můžete zdarma stáhnout jeden software, ale nic jiného nesmíte mít. Dodává přitom, že některé prodejní sítě mohou používat sofistikované systémy, u kterých by přístup státem určené softwaru nepřipadal vůbec v úvahu. Podle Bartoška je ovšem i otázka garance certifikátů nebo autorizace v systému. Na tyto záležitosti prý dosud nenašli odpověď.

Souhlas se zavedením elektronické evidence tržeb
Zdroj: ČT24/AMSP

Volný (ANO): nedokážu si představit, jak formulovat výjimky do zákona

Vedle softwaru ale lidovci řeší i další aspekty návrhu zákona. Podle nich představuje rozhodování o výjimkách v rukou ministra financí příliš velké pokušení. „Byť jsem o ministru financí Andreji Babišovi nikdy nepochyboval,“ doplnil Bartošek. „Není v silách legislativců to pojmout, aby se to nedalo obejít a aby se to nedalo zneužít. Myslím, že tohle by opravdu mělo zůstat na finančních úřadech. Budou tam jasná kritéria,“ řekl Volný. Sám si nedokáže představit, jak by měli výjimky z užívání elektronické evidence tržeb formulovat, aby je mohli vložit do zákonu. Na jiné výzvy lidovců po zpracování ekonomického dopadu říká, že tato analýza je už součástí návrhu zákona a mají ji k dispozici už dva měsíce. I přes tyto rozepře je ale přesvědčen, že se nakonec v koalici dohadnou. „My si to vyříkáme,“ tvrdí Volný.

Cílem zavedení elektronické evidence tržeb je bojovat s daňovými úniky. Podle zprávy NKÚ takhle stát tratí zhruba sto miliard korun. Ve zprávě se ale podle Bartoška píše, že plán ministerstva financí by řešil pouze sedm procent těchto úniků. „Naopak čtyřicet procent úniků je ve velkých firmách, kde dochází k únikům právě prostřednictvím zkreslování hospodaření těchto firem. Je to tedy spíš o nějaké konsolidaci daňové a celní správy a zvýšení výběru a kontroly těchto velkých firem,“ tvrdí Bartošek. Podle Volného tvoří ale únik sto miliard korun na DPH, zatímco zkreslování výsledků velkých firem se týká daně z příjmu.

Další jednání koalice bude ve středu a právě téma elektronické evidence tržeb bude tím hlavním na pořadu dne. Evidence tržeb by se měla týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. U dalších činností bude záležet na tom, jak provoz systému vyhodnotí Finanční správa. Ministerstvo stále počítá se spuštěním evidence tržeb od ledna 2016, kterému bude předcházet testování systému.

Co požaduje KDU-ČSL vzhledem k zavedení Elektronické evidence tržeb (EET):

  • Analýzu o předpokládaných dopadech na podnikatelskou sféru včetně makroekonomického rozboru dopadů jak na příjmovou, tak výdajovou stránku státního rozpočtu v důsledku zavedení EET.
  • Kolik bude třeba přijmout nových pracovníků, včetně vyčíslení nákladů.
  • Informace a konkrétní čísla ilustrující zkušenosti se zavedením obdobných systémů v zahraničí.
  • Definici výjimek z EET přímo v zákoně, nikoliv ve vyhlášce.
  • Státem garantovaný software, který bude pro uživatele zdarma ke stažení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odborníci doporučují rozšířit screening rakoviny plic

Pneumologové chtějí navrhnout ministerstvu zdravotnictví rozšíření screeningu rakoviny plic. Nově by do něj mohly spadat kromě kuřáků nad 55 let i další rizikové skupiny, například lidé pracující v toxickém prostředí nebo pacienti z rodin, kde jsou časté nádory. „Je to velké téma k zamyšlení, abychom pacienty diagnostikovali dříve," říká přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke. Nemoc ročně zabije přes pět tisíc lidí, avšak se včasným záchytem se šance na uzdravení a plnohodnotný život zvyšuje.
před 2 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 13 hhodinami

Policie stíhá ženy za neoprávněné vystavování neschopenek

Policie stíhá dvě ženy z Českokrumlovska, které podle ní vystavily desítky zdravotních neschopenek, ačkoliv ani jedna z nich nebyla lékařka. Dříve působily jako nelékařský personál v ordinaci doktorky, která již svou praxi ukončila. Obviněné však nadále ordinaci provozovaly a neoprávněně lidem poskytovaly zdravotnické služby, uvedla policie.
před 17 hhodinami

Začala stavba obchvatu Běchovic za bezmála čtyři miliardy korun

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět obchvat pražských městských částí Běchovice a Újezd nad Lesy a středočeských Úval. Přeložka silnice I/12 dlouhá 12,6 kilometru přímo navazuje na rozestavěný úsek Pražského okruhu z Běchovic k dálnici D1. Stavba vyjde na 3,78 miliardy korun bez DPH, zprovoznit by se měla společně s novým úsekem Pražského okruhu na přelomu let 2027 a 2028, informovalo ŘSD.
před 18 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...