Většina ani nesplní podmínky, odhaduje k plánovaným odvodům Petr Pavel

Více než polovina lidí, kteří budou v příštích letech muset znovu projít odvody, nesplní zdravotní požadavky, soudí končící náčelník Generálního štábu Armády České republiky Petr Pavel. Znovu zavést odvody plánuje vláda Bohuslava Sobotky pro muže i ženy, a to od roku 2017. Navíc podle Pavla, který se za nedlouho stane i předsedou Vojenského výboru NATO, zůstává velkou neznámou, kolik z těch zdravotně schopných bude vůbec ochotno bránit zemi se zbraní v ruce.
Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

„Když vezmu zdravotní stav populace, zdá se i na základě výběru, který děláme dnes, že nějakých 50, možná i 60 procent vypadne v průběhu zdravotního posuzování ať už fyzického, nebo psychického,“ uvedl v Interview ČT24 Petr Pavel a jedním dechem dodal: „Kolik z těch zbývajících procent bude mít vůli se jít připravovat, aby se zbraní v ruce mohli bránit svoji zemi, to je skutečně veliký otazník.“

Podle něj je návrat k praxi všeobecných odvodů opodstatněný právě proto, aby měla armáda vůbec přehled o zdravotní způsobilosti a ochotě branců aktivně se zapojit do případné obrany země. Plány ministra obrany Martina Stropnického hovoří o stejném důvodu - armáda při odvodech zjistí, kdo se v případě ohrožení Česka může podílet na jeho obraně.

Návrh na obnovu odvodů, s nimiž se skončilo při přechodu na plně profesionální armádu s rokem 2005, vláda podpořila letos v dubnu. Kdyby předloha prošla hladce legislativním procesem, začal by zákon platit už od roku 2017. Profesionální armádě chybí zálohy i přehled, koho z nejmladších ročníků by mohla povolat.

Schopen, nebo ne a je po všem

Novela branného zákona navrhuje obnovit povinnost dostavit se k odvodu a podstoupit lékařskou prohlídku, která určí, zda je dotyčný schopen služby, nebo ne. Do dvou let by ho pak v tom prvním případě armáda mohla povolat na cvičení, které by ale mohl odmítnout. V případě zhoršení bezpečnostní situace, které však ještě nemusí být přímým ohrožením státu, by bylo možné brance ke cvičení povolat povinně. Vývoj na Ukrajině podle ministerstva jasně ukázal, že konflikty mohou vzniknout rychle a blízko. Počty absolventů vojenského výcviku přitom za poslední dekádu klesly ze 160 tisíc na osm.