65 let od Akce K: Byli jsme zvědaví, říká pamětník internace

„Byli jsme zvědaví, jak to bude probíhat, svým způsobem jsme se na to trochu těšili,“ vzpomíná otec Benedikt na 65 let staré události. V rámci Akce K byl v noci ze 13. na 14. dubna převezen do speciálního koncentračního tábora, stejně jako téměř 2500 dalších mnichů z celého Československa. Mnoho řeholníků skončilo ve vězení, mladší museli na vojnu. Vyprázdněné kláštery komunistický režim zabavil a obsadil.

Z františkánského kláštera na Jungmannově náměstí v Praze odvezla Státní bezpečnost (StB) v roce 1950 dvacet sedm řeholníků. Jedním z nich byl také otec Benedikt. „Celé měsíce před tím nás na něco podobného připravovali,“ říká. Mladý mnich byl společně s ostatními převážen mezi centralizačními kláštery, po dvou letech byl převelen do pracovního tábora a poté se pět let zabýval výstavbou přehrad. „Vůbec to nebyl můj obor, ale manuální práce i všechny těžkosti byly velmi dobrou přípravou na budoucí kněžskou práci,“ nalézá otec Benedikt pozitiva i na nucené práci.

Události 50. let mu daly jistotu, že jakékoliv popírání víry vždy vychází ze strachu. „Dospěl jsem k názoru, že celá tvrdost pocházela z obavy, jestli ten Pán Bůh přece jenom není. A co pak, jestli to všechno, co čteme v Písmu, nakonec pravda je?“ cituje dvaadevadesátiletý mnich Dostojevského.

Akci K předcházela řada represí vůči církvi, jako například internace arcibiskupa Berana, bestiální umučení Josefa Toufara či vykonstruovaný zastrašovací proces známý jako „Machalka a spol.“ Všechny tyto kroky měly likvidaci klášterů ideologicky ospravedlnit. „Cílem bylo ukázat, že církev je ve státě cizí těleso. Režim dokazoval, že zde není církev nebo řád, který by se nezapojil do špionážní práce proti republice,“ vysvětluje historik Martin Tichý z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

„Monstrproces s Machalkou a spol.“ exemplárně odsoudil 11 řeholníků, povětšinou čelných představitelů svých řádů, k vysokým trestům odnětí svobody za údajnou protistátní špionáž ve prospěch Vatikánu, k níž se mniši po těžkém mučení doznali. Proces doprovázela štvavá kampaň v rozhlase a tisku s hesly „Dostali po zásluze“ či „Žijí v přepychu, a přece podrývají“.

Mniši do civilu

Vzápětí po monstrprocesu očerňujícím působení církve v Československu během tzv. Bartolomějské noci se komunistický režim v rámci Akce K pokusil definitivně zúčtovat s řeholními řády. „Kláštery v Čechách a na Slovensku byly obklíčeny, řeholníci vzbuzeni a odvezeni do internačních klášterů,“ popisuje Tichý. Běžní mniši byli po dvou až třech letech postupně propouštěni, nemohli však žít komunitním řádovým životem a přecházeli do civilních zaměstnání. Vzhledem k tomu, že neměli splněnou „základní občanskou povinnost“, museli na vojnu, obvykle k Pomocným technickým praporům (PTP). Vyšší představitelé řádů byli ale internováni daleko déle.

Majetek církve propadl státu. „Byl spravován způsobem, který mu neprospíval,“ konstatuje historik. Zabaveny byly nejen budovy, ale také tisíce obrazů a jiných uměleckých předmětů. Národní knihovna takto „získala“ přes 1 250 000 knih včetně velmi vzácných svazků. Mnoho cenných rukopisů a uměleckých děl bylo zničeno či rozkradeno.

Akce Ř

Po Akci K pokračovalo komunistické tažení proti církvi Akcí Ř, která se týkala řádových sester. Ty byly také internovány, avšak s menší mírou přísnosti. „Řádové sestry se věnovaly sociální činnosti v nemocnicích či ústavech. Kdyby byly ze své práce vyjmuty, představovalo by to velký problém,“ vysvětluje historik Tichý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 25 mminutami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
18:12Aktualizovánopřed 29 mminutami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
před 2 hhodinami

Policie stíhá ženy za neoprávněné vystavování neschopenek

Policie stíhá dvě ženy z Českokrumlovska, které podle ní vystavily desítky zdravotních neschopenek, ačkoliv ani jedna z nich nebyla lékařka. Dříve působily jako nelékařský personál v ordinaci doktorky, která již svou praxi ukončila. Obviněné však nadále ordinaci provozovaly a neoprávněně lidem poskytovaly zdravotnické služby, uvedla policie.
před 5 hhodinami

Začala stavba obchvatu Běchovic za bezmála čtyři miliardy korun

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět obchvat pražských městských částí Běchovice a Újezd nad Lesy a středočeských Úval. Přeložka silnice I/12 dlouhá 12,6 kilometru přímo navazuje na rozestavěný úsek Pražského okruhu z Běchovic k dálnici D1. Stavba vyjde na 3,78 miliardy korun bez DPH, zprovoznit by se měla společně s novým úsekem Pražského okruhu na přelomu let 2027 a 2028, informovalo ŘSD.
před 5 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
09:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Obrana podepsala smlouvu na nákup 24 obrněnců Mars

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se švédskou firmou SAAB Dynamics AB na nákup 24 kolových obrněných vozidel Mars s integrovaným systémem protivzdušné obrany RBS 70 NG. Hodnota zakázky činí 4,2 miliardy korun bez DPH.
13:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Stát zatím nepřišel o peníze, ujišťuje Decroix k bitcoinové kauze

Bitcoinová kauza podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím státu žádnou škodu nezpůsobila. Po debatě s členy senátního výboru pro bezpečnost uvedla, že nyní je jejím úkolem zajistit, aby k  žádné újmě nedošlo ani v budoucnu. Za nejsložitější považuje smlouvy, které byly sice uzavřeny, ale ze strany státu dosud nejsou vypořádány. Ministerstvo podle ní postupuje na základě doporučení vrchního státního zástupce a s kupujícími o dalším postupu aktivně komunikuje. Decroix také vysvětlila, proč část dokumentů zůstává neveřejná – jejich publikace by podle státního zastupitelství mohla ovlivnit výpovědi svědků. Ministerstvo dle Decroix respektuje probíhající trestní řízení.
před 6 hhodinami
Načítání...