Před ministerstvem dnes bude demonstrace za záchranu ÚHKT

Praha - Před ministerstvem zdravotnictví se dnes odpoledne koná demonstrace za záchranu Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT). Pacienty i zaměstnance přijde podpořit profesor Pavel Klener. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ho minulý týden odvolal z postu ředitele ústavu za to, že byl proti sloučení ústavu s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN).

Julínek na vlastní kůži pozná situaci, kterou zažila většina jeho předchůdců. Pod okny mu budou demonstrovat nespokojení občané a podepisovat petici. Obávají se, že sloučení s VFN je prvním krokem ke zrušení světově uznávaného zařízení.

Ministr Julínek, který byl hostem Dobrého rána, hodlá přijmout zástupce demonstrantů. Pacientům chce vzkázat, že nehrozí žádné omezení péče. Profesor Klener nebyl podle ministra odvolán kvůli tomu, že by stál proti sloučení, ale kvůli tomu, že dopustil, aby se v ambulancích ústavu podepisovaly petice na záchranu ÚHKT. „Já odmítám, aby pacienti byli bráni jako rukojmí, když si ředitel řeší něco se svým zřizovatelem,“ obhajoval Julínek své rozhodnutí odvolat Klenera z funkce.

Julínek potvrdil, že ÚHKT sice nebude právně samostatná organizace, nicméně péče má být zachována jako dosud. Odmítá názor profesora Klenera, že by se péče roztříštila po VFN. Takové názory děsí pacienty. Ministr Klenerovi vyčítá, že místo toho, aby doložil své argumenty proti sloučení ministerstvu, vyslovil své názory v médiích, a ty vyděsily některé pacienty.

Proces sloučení se podle záměrů ministerstva bude týkat i VFN, kde se budou slučovat jednotlivé kliniky, nebo například i IKEMu a Thomayerovy nemocnice. „To není proces namířený proti profesoru Klenerovi, to je proces proti zadlužování zdravotnictví,“ vysvětlil záměry ministerstva Julínek.

Na Julínkovu stranu se postavil premiér Mirek Topolánek (ODS). Lidovci a zelení ale trvají na tom, aby svolal koaliční jednání. Za Klenera se postavila Univerzita Karlova, Česká lékařská komora, lékařské i zdravotnické odbory, ČSSD i komunisté. Julínkovy plány naopak podpořili ředitel VFN a děkan 1. lékařské fakulty.

Účastníkům protestní akce zazpívá skupina The Plastic People of the Universe a písničkář Jaroslav Hutka. Ministr na demonstraci nepřijde. Na shromáždění zato přijedou zdravotníci z brněnské Úrazové nemocnice, kteří mají s Julínkovými zásahy do fungování svého zařízení rovněž zkušenosti. Julínek chce přestěhovat tamní traumacentrum do Fakultní nemocnice Brno.