Ústavní soud zamítl návrh na zrušení Ústavu pro studium totalitních režimů

Brno - Ústav pro studium totalitních režimů bude nadále zkoumat české dějiny za vlády komunistů a nacistické okupace. Ústavní soud totiž dnes zamítl návrh poslanců ČSSD na zrušení zákona, z normy vypustil pouze dvě slova upravující odvolání člena rady ústavu.

Dnešní jednání soudu o návrhu poslanců ČSSD na zrušení zákona, na jehož základě vzniknul Ústav pro studium totalitních režimů, se proměnilo v debatu o pohledu na čtyřicetiletou vládu komunistů v  Československu.   

Strach z přepisování dějin a „zestátnění“ vědeckého bádání vyjádřil poslanec Zdeněk Jičínský (ČSSD), jenž podání návrhu inicioval a před soudem zastupoval kritiky zákona. Historie komunistické vlády je podle něj již dostatečně zpracovaná, další poznatky mohou přinášet vysoké školy a Akademie věd. Státní badatelské zařízení, kterým je Ústav pro studium totalitních režimů, prý k objektivnímu poznání dějin nepřispěje, spíše by mohlo historii zkreslovat a vnášet do vědy mocenskopolitické vlivy.
 
Jičínský mimo jiné mluvil o nesvobodném vědeckém bádání a kritizoval premiéra Topolánka za udělení medaile bratrům Mašínovým. S touto iniciativou měl přijít právě ředitel nového Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček. Tato skutečnost je podle Jičínského prvním důkazem toho, že ústav nebude minulost posuzovat nestranně.
 
Místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS), jenž zákon hájil, se přepisování historie neobává. „Ústav má nestranně zkoumat minulost. Činnost ústavu je důležitá zejména pro mladou generaci, která již nemá zkušenost s totalitou,“ uvedl Liška.
 
Jičínskému vadí to, že v radě a ve vedení ústavu nemohou být bývalí členové KSČ. „Poprvé od listopadu 1989 se tak stanovují podmínky spolehlivosti, které jsou v rozporu s Ústavou. Nevidíme pro to důvod,“ míní Jičínský. Podle Lišky by bývalí komunisté mohli v ústavu ospravedlňovat svou vlastní „osobní historii“, což se týká i reformistů z konce 60. let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za přivedení nového kolegy patnáct tisíc. Policie se snaží rozšířit své řady

Za přivedení nového kolegy patnáct tisíc korun. To je způsob, kterým vedení policie v náborové kampani zapojuje své současné zaměstnance. Do policejních řad se tímto způsobem přihlásilo již 1750 lidí. Řadě nováčků však dělají problémy psychologické testy. Policejní prezidium v nich proto připravuje menší změny. Aktuálně ve sboru totiž chybí téměř šest tisíc lidí.
před 27 mminutami

Začíná konference OSN o dvoustátním řešení izraelsko-palestinského konfliktu

V New Yorku v pondělí začíná dvoudenní konference OSN, kterou hostí Francie a Saúdská Arábie, se zaměřením na dvoustátní řešení palestinsko-izraelského konfliktu. Americká diplomacie minulý čtvrtek oznámila, že se Spojené státy akce nezúčastní. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa již dříve chystanou konferenci zkritizovala jako kontraproduktivní k ukončení války v Pásmu Gazy a osvobození rukojmích a vyzvala spojence, aby se jí neúčastnili.
před 1 hhodinou

V části Moravskoslezského kraje platí výstraha před silným deštěm

Až do pondělních šesti hodin večer platí v části Moravskoslezského kraje výstraha před silným deštěm. Meteorologové varují před sesuvy půdy, pády stromů a zvýšeným odtokem vody. Na šesti místech hlavně v podhůří Beskyd po dešti toky stouply na první povodňový stupeň. Druhý stupeň měla přechodně Lučina v Horních Domaslavicích.
před 4 hhodinami

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) uvedl, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
před 6 hhodinami

Zámek známý z Černých baronů mění majitele. Zaplatí za něj 30 milionů

Zámek Zelená Hora u Nepomuku mění majitele. Obec Klášter v neděli vybrala společnost Klaus Timber, která za nemovitost zaplatí třicet milionů korun. Radnice se dlouhodobě potýkala s nedostatkem peněz na údržbu objektu. Památka vyžaduje rekonstrukci s náklady v řádu stovek milionů.
před 10 hhodinami

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer před 22. hodinou si mohli diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1, už ve 20:55 také na ČT art.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...