Soud zastavil stíhání Berdycha a daších 12 obviněných, trestů již mají dost

Praha - V dalším z procesů s takzvaným Berdychovým gangem možná ubude obžalovaných. Pražský městský soud kvůli neúčelnosti u Berdycha a dalších dvanácti spoluobviněných trestní stíhání zastavil, protože už od jiných senátů dostali přísné tresty za další zločiny. Informaci zveřejnil předseda senátu městského soudu Petr Novák. Rozhodnutí není dosud pravomocné. V případu jde o loupeže, krádeže a únosy z let 1995 až 2004. Celkem čelí obžalobě 25 lidí.

„Dostali takový trest odnětí svobody, kdy už není reálné jej ještě navyšovat. Trest, který jim hrozí, je vlastně bezvýznamný vedle toho, co již obdrželi dříve,“ odůvodnil rozhodnutí soudu Novák. Pokud by žalobce podal proti verdiktu stížnost, rozhodnutí by musel prověřit odvolací vrchní soud. Obžalovaní však také mohou trvat na tom, aby byl případ při hlavním líčení projednán, dodal soudce.

Zločiny údajně až padesátičlenného gangu kolem Berdycha jsou kvůli propojení s elitními policisty považovány za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Gang se prý trestnou činností obohatil možná o víc než sto milionů korun. V obžalobě, kterou řeší Novákův senát, ale policisté nefigurují.