Čeští politici s trvalou přítomností ruských vojáků v ČR nesouhlasí

Praha - Většina českých politiků si nedokáže představit trvalou přítomnost ruských vojenských expertů na radarové základně v Česku. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je ale právě to jediná možnost, která může rozptýlit obavy Moskvy z budování protiraketového systému v České republice a Polsku.

Podle velvyslance USA v ČR Richarda Grabera může přítomnost ruských inspektorů na radarové základně v Česku schválit pouze česká vláda. „Pokud zde mají probíhat ruské inspekce, musí existovat reciprocita. To znamená, že čeští vyslanci musí mít možnost provádět inspekce na ruských zařízeních. Je také zřejmé, že žádní ruští inspektoři sem nebudou smět, pokud s tím nebude souhlasit česká vláda,“ řekl v Otázkách Václava Moravce Graber.

„Nedokážu si představit, že bychom zde měli trvalý pobyt ruských vojáků na našem území,“ řekl v ČT ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Připomněl také, že o pobytu cizích vojsk na našem území musí rozhodnout nejen vláda, ale i parlament.

S pobytem ruských expertů v ČR nesouhlasí ani další čeští politici. „Jsem přesvědčen, že by žádná vojenská základna na území ČR být neměla,“ prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip.  Přítomnost Rusů nepřipouští ani šéf KDU-ČSL Jiří Čunek.

Nejsmířlivější postoj zastává předseda zelených Martin Bursík: „V principu pozorovatelé nevadí, protože to prohlubuje důvěru mezi zeměmi, ale musí to být nějak vyvážené.“

Opozici se nelíbí ani způsob vyjednávání smluv o radaru 

Poslanec a bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc způsob probíhajících jednání o radarové základně odmítá: „Problém je, že se o případné účasti jedná mezi Spojenými státy a Ruskem v Soči, místo aby se o tom jednalo u stolu, kde budou zástupci NATO a České republiky.“

Podle Grabera bylo vyjednávání vedeno na vysoké profesionální úrovni a ČR byla USA rovnocenným partnerem. Spojené státy prý při domlouvání smluv o radaru učinily velké ústupky, například v oblasti životního prostředí. „Text bude velice přísný, pokud jde o ekologické požadavky. Obavy byly českou stranou vyjádřené jasně a Spojené státy na to jednoznačně reagovaly,“ uvedl velvyslanec.