Komunisté se při hlasování o nedůvěře vládě připojí k ČSSD

Praha - Komunisté podpoří sociální demokraty při plánovaném hlasování o nedůvěře vládě. A to i přesto, že se o plánu ČSSD dozvídají z médií. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš to potvrdil v Otázkách Václava Moravce. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa se budou na vyslovení nedůvěry také sami aktivně podílet. Chtějí především rozpoutat diskusi, zda  vláda plní nebo neplní své úkoly. Strana zelených bude podle předsedkyně Republikové rady Olgy Zubové stát za koaličním kabinetem.

Pro hlasování o nedůvěře vládě se na včerejším zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD znovu vyslovil Jiří Paroubek, stejný názor zastává i šéf poslaneckého klubu Michal Hašek. Reagují tak na výzvu předsednictva strany, které vyzvalo poslanecký klub ČSSD, aby začal připravovat další návrh na vyslovení nedůvěry vládní koalici.

Informace sice přišla z médií, přesto se připojíme. Tak hodnotí plán ČSSD na vyvolání hlasování o nedůvěře Topolánkovu kabinetu komunisté. „Tato vláda naší důvěru nemá, takže nevidím důvod, proč bychom tento opoziční návrh sabotovali. Samozřejmě bychom byli radši, kdyby ho s námi Jiří Paroubek konzultoval,“ dodává Dolejš.

Také předsedkyně Republikové rady zelených Olga Zubová se o návrhu dozvěděla zprostředkovaně, vládu však podpoří: "Jako ostatní budu hlasovat ve shodě se svým poslaneckým klubem, není důvod vyjadřovat vládě nedůvěru.

ČSSD vyčítá vládě mimo jiné aroganci a pohrdání parlamentní diskusí. K tomu se komunisté přidávají. „Myslím, že bychom hlavně o závažných problémech měli jednávat spolu… pokud bude koalice postupovat jako dosud, nedivme se, že se snažíme vládu sesadit,“ vysvětluje Jiří Dolejš.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) v hlasování žádný problém nevidí, jde prý o legitimní právo opozice. „Rozhlodat vládní koalici může jenom to, že by ztratila odvahu v provádění reforem - jenom to může ohrozit, ne pan Paroubek.“

Opozice se již dvakrát v tomto volebním období pokusila o svrhnutí vlády. Od některých socialistů tak zaznívají hlasy, které další návrh na vyslovení nedůvěry i jeho načasování zpochybňují. Strana by podle nich mohla tento institut častým využíváním devalvovat. K vyslovení nedůvěry by potřebovala opozice 101 hlasů ve sněmovně. ČSSD spolu s KSČM jich má ale dohromady jen 97.

Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje šanci na vyslovení nedůvěry za velmi malou. Vláda by podle něj ale nemusela podstupovat tuto potupnou proceduru, pokud by byla ochotna dělat to, co podle ústavy ve skutečnosti dělat má. „Odmítá informovat Poslaneckou sněmovnu. Od června loňského roku kabinet nikdy nedokončil bod informace předsedy vlády o jednání s americkou stranou o radaru,“ dodal.