Ostravská policie se bude zabývat i 39 let starou nehodou tramvají

Ostrava - Kriminalisté, kteří vyšetřují nedávnou čelní srážku dvou tramvají na ostravské jednokolejce, se budou zabývat i kolizí, která se na této trati stala před 39 lety. Dnes si v ostravském archivu policisté vyzvednou spis, uvedla mluvčí severomoravské policie Soňa Štětinská.

„Rozhodně nebudeme tehdejší nehodu znovu vyšetřovat a případ otevírat,“ řekla mluvčí. Kriminalisté si zatím jen chtějí spis prostudovat, ofotit a připojit k dokumentaci, která vzniká k nedávné kolizi. „Je to běžný postup. Informace, že se podobná nehoda už stala, s vyšetřováním té současné souvisí,“ řekla Štětinská.

Kriminalisté už dříve uvedli, že prošetřovat budou i manažery dopravního podniku a budou zjišťovat, zda vedení společnosti nepochybilo, když trať lépe nezabezpečilo. Zatím policisté obvinili jen čtyřiadvacetiletého řidiče Petra Hrocha, který prý kolizi zavinil.

Mladý řidič udělal stejnou chybu jako tehdy jeho o čtyři roky starší kolegyně. Oba nepočkali na křížení s protijedoucí soupravou a vyjeli na jednokolejný úsek. Srážce už pak nedokázali zabránit. V roce 1969 při nehodě tři lidé utrpěli těžké poranění a dvě desítky dalších byly zraněny lehce. Tehdy osmadvacetiletá řidička, která už nežije, dokonce byla odsouzena a podle spisu uloženém v ostravském archivu byla odsouzena k dvouletému vězení, informaci potvrdila její švagrová Jarmila Petrovská. Žena ve vězení strávila rok a propuštěna byla v rámci amnestie.

Kolize z letošního 11. dubna měla tragičtější následky. Tři lidé zemřeli, 14 lidí bylo zraněno těžce a desítky dalších lehce. Kriminalisté řidiče obvinili z obecného ohrožení a ve vězení může strávit až deset let.