David byl odvolán kvůli rozdílným názorům na rozvoj bohnické léčebny

Praha - Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta stojí za odvoláním Ivana Davida (ČSSD) z pozice ředitele rozdílné pohledy na další rozvoj bohnické psychiatrické léčebny. David ve funkci skončil v úterý a ministr Tomáš Julínek (ODS) již dnes jmenoval vedoucího sexuologického oddělení léčebny Martina Hollého jako jeho nástupce. Konkurz vypsán nebude, zatímco David zůstává v managementu léčebny.

David uvedl, že jako ředitel pracoval tři roky s maximálním nasazením a domnívá se, že dokázal maximum možného. „Připouštím, že někdo na to může mít jiný názor nebo upřednostňovat jiné priority. Respektuji rozhodnutí ministra,“ řekl. David vedl léčebnu od května 2005.

Stínový ministr ČSSD David Rath vidí za odvoláním mstu za to, že David je členem sociální demokracie. Hospodařil prý dobře.

„Důvodem jsou rozdílné pohledy ministra a odvolaného ředitele na další rozvoj léčebny v rámci reformy zdravotnictví,“ oznámil Cikrt. Odmítl spojovat odvolání Davida s jeho členstvím v ČSSD a také s jakýmkoli případným konfliktem.

David loni v červnu výrazně omezil činnost bohnického Centra krizové intervence, způsobovalo prý léčebně ztrátu 3,5 milionu ročně. Většinu činností centra zdravotní pojišťovny nehradí. Jeho krok vyvolal nesouhlas některých odborníků. Ministerstvo zdravotnictví ale tehdy Davidův postup schválilo. Podobné služby jako CKI poskytuje středisko RIAPS provozované magistrátem.

„Je to klasicky msta ministra Julínka, protože Ivan David je členem ČSSD,“ prohlásil Rath. Podle jeho informací vedl David nemocnici dobře, léčebna hospodařila také slušně, rekonstruovaly se provozy a nebyly stížnosti pacientů ani problémy s personálem. „Myslím si, že k odvolání není žádný racionální důvod mimo důvodu politického, ministr Julínek likviduje lidi z jiných politických stran,“ dále řekl Rath.

Podle Cikrta ale Rath „vidí bubáky, kde nejsou“. Jednání s odvolaným ředitelem bylo podle mluvčího korektní. „Žádné pochybení mu nebylo vyčteno, počítáme nadále se spoluprací s ním,“ dodal.