Komunisté a sociální demokraté se sešli na Výstavišti, ODS slavila první máj na Petříně

Praha - První máj si v Česku připomínají příznivci různých částí politického spektra. Komunisté oslavili Svátek práce na pražském Výstavišti. Proti nim tam demonstrovala asi dvacítka členů Národní strany, v čele s její šéfkou Petrou Edelmanovou, která se dostala přímo mezi komunisty. Odpoledne se na Výstavišti sešli i sociální demokraté a s kritikou vlády na shromáždění strany vystoupil i její předseda Jiří Paroubek. ODS v tu dobu slavila první máj na Petříně.

ČSSD na Výstavišti kritizovala současnou vládu

Shromáždění ČSSD začalo na pražském Výstavišti krátce před třetí hodinou odpolední. Na začátku programu vystoupili regionální politici, kteří se ve svých projevech zaměřili na kritiku pražské ODS - zpoplatnění parkovacích stání v hlavním městě či zdražování vodného a stočného.

Po šestnácté hodině vystoupil na prvomájovém shromáždění sociálních demokratů s kritikou vlády i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Své příznivce vyzval, aby v příštích volbách vládním stranám ukázali červenou kartu. Paroubek kritizoval v podstatě všechna zásadní rozhodnutí vlády České republiky - od reformy veřejných financí, přes zavedení poplatků ve zdravotnictví a vysokou inflaci, až po zamýšlenou privatizaci nemocnic.

Vládní ODS slavila první máj již popáté na Petříně

Pražský primátor a místopředseda strany Pavel Bém na Petříně modrým příznivcům popřál dobrou zábavu a připomněl, že se blíží senátní volby: „Máme pár měsíců za sebou důležitý okamžik v dějinách tohoto státu, prezidentské volby, víme, jak tam strašně moc záleželo na každém jednotlivém senátorském hlasu.“

První máj v režii KSČM: kritika vlády, špekáčky a Švorcová

Dopoledne se u Křižíkovy fontány sešli komunisté, aby tu tradičně oslavili První máj. Na příznivce KSČM před Výstavištem čekalo asi 20 stoupenců Národní strany, kteří protestovali proti neomarxismu a na transparentech vypočítávali zločiny a oběti komunistického režimu. Členové Národní strany vytvořili před vchodem na Výstaviště „uličku hanby“, kterou museli příznivci KSČM projít.

Komunistickou sešlost tradičně doprovodila hudba, občerstvení a recitace herečky Jiřiny Švorcové a nechyběl ani bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Komunisté na místě rozdávali speciální vydání svých stranických Haló novin. Zájemci také mohli podepsat petici proti případnému umístění radarové základny v Brdech. Předseda strany Vojtěch Filip se ostře pustil do kritiky vlády, když mimo jiné řekl, že se česká vláda se sehnutým hřbetem plazí do Washingtonu, kde „slibuje hory doly černý les včetně kóty 718 v Brdech“.

KSČM slavila i v Brně, kde na jejím shromáždění policie zabavila prapory zakázaného Komunistického svazu mládeže. V Praze to ovšem policie neřešila, přestože i tam byly k vidění prapory se stejnými symboly, které vlály až do skončení akce.

Národní strana: „Komunismus není názor, komunismus je zločin“

Předsedkyně Národní strany Petra Edelmanová přišla až ke Křižíkově fontáně, kde rozdávala stranické tiskoviny a seznamy lidí popravených komunistickým režimem. K žádným konfliktům mezi nacionalisty a komunisty nedošlo. Happening Národní strany doprovázely písně Daniela Landy a úryvky z projevu někdejšího šéfa komunistické strany Miloše Jakeše. Na akci dohlíželo přes 20 policistů, někteří na koních.

Národní strana je nacionalistickým uskupením působící na české politické scéně od listopadu 2002. Je neparlamentní a její aktivity jsou vedeny především snahou na sebe upozornit. Ministerstvo vnitra ji původně zaregistrovat odmítlo. Strana se ale obrátila na Nejvyšší soud, který rozhodnutí zrušil. Strana vystupuje proti Evropské unii, přistěhovalcům či Romům.

Jiřina Švorcová recituje na oslavě Prvního máje
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24