Na technoparty v Andělce dojelo 8500 lidí, žádné problémy nenastaly

Višňová - Na čtyřdenní festival příznivců elektronické hudby Ravin' Non Stop On Top, který v pátek začal v osadě Andělka u Višňové na Liberecku, přijelo podle policejních odhadů asi 8500 lidí. Od soboty přibyly další stovky tanečníků. Přestože jich je třikrát víc, než organizátoři původně plánovali, akce na soukromém pozemku se zatím obešla bez vážnějších problémů.

„Mnozí lidé přijíždějí jen na krátkou dobu večer si zatancovat. Nyní jich poměrně hodně odjelo. Pořád je jich zhruba polovina než v roce 2002,“ uvedla starostka Višňové Marie Matušková. Technaři se prý chovají slušně, během mše v 16 hodin i vypnuli soundsystémy, jak slíbili, a odpadky shromažďují na hromady.

Pořadatelé letošní akce se ale připravili mnohem lépe, na místě jsou nejen přenosné toalety a odpadkové koše, ale zajistili i pitnou vodu. Lidé z Andělky se snaží vyjít mladým lidem vstříc a místní hostinský dokonce začal účastníky party zásobovat borščem. Všichni ale doufají, že technaři skutečně v pondělí odjedou, jak slíbili.

Jediný problém, který podle starostky Matuškové zatím museli technaři řešit, byl nedostatek pitné vody. Cisterna jim totiž zapadla, a tak si museli na její vyproštění vypůjčit z vesnice traktor.

/*json*/{"map":{"lat":51.0495961,"lng":15.058136,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":51.003709757765,"lng":14.991359710693,"type":"12","description":"Technop\u00e1rty Ravin' Non Stop On Top"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Policie kontroluje drogy a alkohol u řidičů

Napomáhat pořádku se snaží také policie, která kontroluje na příjezdových komunikacích alkohol u řidičů a případné držení drog. V uplynulých 24 hodinách zkontrolovali policisté téměř 350 vozidel a 320 lidí. Řešili 21 přestupků v dopravě, za které udělili pokuty za 14.000 korun.

Tři řidiči byli přistiženi za volantem bez oprávnění, jeden z nich navíc porušil zákaz řízení. „Jedním z obviněných řidičů je jednadvacetiletý mladík, který havaroval, když se v noci snažil ujet policejní hlídce, která ho stavěla,“ řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Mladík ale šlápnul na plyn, nezvládl své audi a skončil v potoce. Nic vážného se mu nestalo, dechová zkouška ale odhalila, že měl v krvi 0,2 promile alkoholu, navíc neměl řidičák.

Organizátoři v Andělce předpokládali, že se na místo sjede na 3000 příznivců techna, je jich ale téměř trojnásobek. Starostka obce Marie Matušková doufá, že party nakonec nedosáhne rozměrů akce, která se na stejném místě uskutečnila před šesti lety. Tehdy se do Andělky sjelo na 12.000 lidí a zůstaly po nich tuny odpadků, které se odklízely ještě v srpnu.