Státní zástupce zamítl stížnost inženýrů obviněných z tragédie ve Studénce

Ostrava - Inženýři společnosti Bögl & Krýsl Zdeněk Malý a Oldřich Magnusek neuspěli se svou stížností proti obvinění z obecného ohrožení v souvislosti se srpnovým vlakovým neštěstím ve Studénce. Státní zástupce Aleš Kopal jejich stížnost zamítl. Oba obvinění podle policie nesou odpovědnost za kolizi vlaku, při níž zemřelo sedm lidí a sedm desítek jich bylo zraněno. Mužům hrozí až deset let vězení.

Podle vyšetřovatele Jiřího Jíchy není vyloučeno, že padnou ještě další obvinění. „V současné době shromažďujeme veškerou dokumentaci. Na místě bylo pořízeno několik tisíc fotografií, které je třeba pečlivě vyhodnotit a je třeba soustředit písemné protokoly, které dokumentují místo činu,“ uvedl Jícha.

Policisté už zajistili i trosky celého mostu a vyhodnocují poškození jednotlivých částí. „Zoufale bych potřeboval, abych ho měl na místě. Ale díky tomu, že je na železniční trati, tak jsme si ho museli nechat odvést jinam,“ dodal Jícha.

Obvinění inženýři vinu popírají. Kriminalisté ale tvrdí, že o problémech se statikou věděli a nepřijali dostatečná opatření. Podle Jíchy je sice možné, že byl vyměněn poškozený díl, ale s mostem se nic neudělalo: „Klademe jim za vinu, že nepřerušili stavbu a nezajistili most. To je to zásadní. Dobře. Vyměnili poškozený díl, je to možné, ale neudělali nic se statikou mostu, který byl svým způsobem rozhozený.“