Legislativní rada nabídne vládě tři možnosti přímé volby prezidenta

Praha - Vláda by v nejbližší době měla od legislativní rady obdržet tři různé varianty návrhu přímé volby prezidenta. Možná schémata připravil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Nová hlava státu by se mohla volit v jednom, dvou, či dokonce třech kolech. "Návrh obsahuje tři možnosti přímé volby a je na vládě, kterou bude preferovat," řekl dnes novinářům po jednání rady Pospíšil. Podle šéfa legislativní rady vlády Cyrila Svobody je však možné, že vláda s novým volebním řádem ještě nějaký čas počká.

První varianta vypracovaná ministerstvem spravedlnosti počítá s jednokolovým systém volby, kdy vítězí kandidát s největším počtem hlasů. V případě, že nastane mezi kandidáty rovnost hlasů, koná se opakovaná volba. Nastane-li tato situace podruhé, rozhodne mezi kandidáty los. Návrh obsahuje i klasickou dvoukolovou verzi, kdy do druhé volby postupují dva nejúspěšnější kandidáti, pokud v prvním kole nikdo nezíská nadpoloviční většinu. Tedy způsob volby, jakým nyní veřejnost vybírá senátory. Třetí variantou je takzvaná francouzská, do druhého kola by podle ní v případě prvního kola bez vítěze s nadpolovičním počtem hlasů postoupili všichni kandidáti, kteří by získali víc než 12,5 procenta. 

S návrhem na zavedení přímé volby prezidenta přišli již dříve také opoziční sociální demokraté. Podle Pospíšila je předčasné se k jejich návrhu vyjadřovat. „Uvidíme, jak návrh dopadne na vládě a zda bude nějaká kooperace či nikoliv,“ uvedl. Svoboda má jiný názor. Navrhuje, aby vláda počkala, jak dopadne jednání o návrhu ČSSD ve sněmovně, nebo aby připravila pouze jednu otázku, kterou by položil kabinet parlamentu, aby ověřil vůli pro změnu. „Když obě komory řeknou ústavní většinou ano, má se volit prezident přímo, potom najdeme to řešení, ale mezi tím psát komplexní zákony se všemi možnými detaily je nesmysl,“ řekl novinářům.

Vypracováním předlohy zákona o přímé volbě prezidenta pověřila Pospíšila na počátku července vláda. Koalice není jednotná v otázce případného způsobu přímé volby ani v tom, zda má mít nově volený prezident i jiné kompetence než nyní. Lidovci si přejí zůstat u současných pravomocí prezidenta, ODS uvažuje o jejich rozšíření.