V pondělí jdou do prodeje nové dálniční známky

Praha - V pondělí se začnou prodávat roční dálniční známky na příští rok. Jejich cena se nemění a majitelé osobních vozů za ně zaplatí stejně jako letos 1000 korun. Známky budou platit 14 měsíců, od 1. prosince 2008 do 31. ledna 2010, uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Distribuci známek zajišťuje fond dopravy prostřednictvím České pošty a Autoklubu Bohemia Assistance. Řidiči si je budou moci koupit na přibližně 9000 místech, především na pobočkách pošty a čerpacích stanicích. Od pondělí bude možné koupit pouze roční kupóny, krátkodobé známky se začnou prodávat až od Nového roku, i u nich cena zůstává stejná jako letos.

Kupóny pro rok 2009 mají ve srovnání s letošním rokem pozměněnou grafiku. Úprav doznal především hologram, který má zabránit padělání známky. „České dálniční známky jsou jedněmi z nejlépe zabezpečených dálničních kupónů v Evropě,“ řekl Hanzelka. Řidiči při zakoupení známky obdrží zdarma brožurku Dálnice do kapsy, která obsahuje informace o pravidlech jízdy po dálnici a bodovém systému.

Řidič má povinnost vylepit kupón na vnitřní stranu čelního skla, z pohledu řidiče vpravo dolů na stranu spolujezdce. Za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez dálniční známky hrozí bloková pokuta až 5000 korun.

Celkem půjde do prodeje pro příští rok 5,4 milionu kupónů v různých hodnotách. Ministerstvo dopravy očekává minimální výnos 2,5 miliardy korun, podle Hanzelky to však bude s největší pravděpodobností více.

Dálniční známky
Dálniční známky