Arcibiskupský palác hostil chudé a osamělé lidi

Praha - Tradiční vánoční oběd pro chudé a osamělé lidi dnes pořádala Komunita Sant'Egidio v Arcibiskupském paláci. Sešlo se tam na 160 hostů, které přišel pozdravit primas české katolické církve, kardinál Miloslav Vlk.

Vánoční oběd začal ve 13:00 v sále kardinála Berna a zahájil ho kardinál Vlk přípitkem šampaňským. Všem přišlým popřál hodně naděje, kterou podle jeho slov tito lidé hlavně potřebují.   

Menu se sestávalo z polévky s játrovými knedlíčky a pozvaní dostali na výběr ze dvou jídel - kachny s knedlíkem a zelím nebo svíčkové. Jako dezert je připraveno cukroví a ovoce. Během jídla se podávalo víno, pivo nebo nealkoholické nápoje.„Oběd je už tradiční, letos je to pojedenácté, řekla jedna z pořadatelek Kristina Koldinská. “Ti lidé jsou většinou naši přátelé. Chodíme za nimi každý týden, nosíme jim jídlo, oblečení a snažíme se jim nahradit to, co nemají," doplnila Koldinská. 

Pro bezdomovce, staré lidi nebo psychicky postižené byla připravena i nadílka. Lidé bez domova dostali většinou oblečení, kosmetiku, hrneček nebo kalendář. 

Komunita získává finanční prostředky na své akce od sponzorů. Podle kardinála Vlka rok od roku na vánočním obědě přibývá. On i lidé z komunity se obávají, že vinou finanční krize by příspěvky na charitu mohly příští rok klesnout.