Výroční vzpomínka na Palachův čin začala již včera konferencí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Dnešní pietní akt před Národním muzeem je vrcholem vzpomínkového dění. Pietní akt připravili organizátoři akce přesně na tutéž dobu a stejné místo, kde se Jan Palach před 40 lety zapálil.
Dvacetiletý student tehdy přišel krátce před půl třetí před budovu Národního muzea se dvěma nádobami hořlaviny. V těchto místech se tekutinou polil a zapálil. Po krátkém běhu upadl a byl uhašen přítomným dělníkem. Poté ho naložili do sanitky, která byla náhodou poblíž, a byl odvezen do nemocnice. Tam po třech dnech na následky popálení Jan Palach zemřel. Svým činem chtěl probudit lidi z lhostejnosti nad okupací vojsky Varšavské smlouvy.

Vstup a reportáž Tomáše Vlacha
Vstup a reportáž Tomáše Vlacha
U 16 1 09
Historici P. Blažek a M. C. Putna o Janu Palachovi
Teolog Tomáš Halík ve studiu ČT24
Teolog Tomáš Halík o Palachově oběti :
„Rozdíl mezi sebevrahem a mučedníkem tkví v tom, že sebevrah pohrdá životem, kdežto mučedník pohrdá smrtí.“
Další pietní akt se chystá i u Palachova hrobu na Olšanských hřbitovech. Celodenní vzpomínkovou akci završí pietní bohoslužba v 18 hodin v pražském kostele sv. Salvátora, kterou k Palachově památce odslouží pražský biskup Tomáš Halík. Po bohoslužbě vyrazí průvod se svíčkami na Palachovo náměstí k pomníku na budově Filozofické fakulty.
Sem dnes ráno zamířil také premiér Mirek Topolánek. Společně s ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem a ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů Pavlem Žáčkem tu položili věnce k Palachově pomníku. „Přestože je mnohdy čin Jana Palacha považován za nesmyslný a krajní, tak v dané chvíli ovlivnil minimálně jednu generaci lidí a jasně prokázal Čechům, Slovákům i směrem ven, že ne všichni se smířili s totalitou,“ řekl premiér novinářům.