Granát použitý při střetu Romů ve Smiřicích byl funkční

Smiřice (Hradecko) - Během sobotní potyčky mezi dvěma skupinami Romů ve Smiřicích na Hradecku použil jeden z mužů funkční ruční granát. Dle policie vhodil muž granát do prostoru před domem, kde se zdržovalo několik lidí. Jen díky nesprávné manipulaci granát neexplodoval - jak uvedla mluvčí východočeské policie, muž patrně z neznalosti odstranil pouze jednu ze dvou pojistek funkčního granátu jugoslávské výroby.

V souvislosti s případem obvinili policisté trojici mužů ve věku 27, 33 a 37 let z trestného činu výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel a porušování domovní svobody, za což jim hrozí až dva roky vězení.

Muž, který hodil granát, je navíc obviněn z nedovoleného ozbrojování a obecného ohrožení, v případě prokázání viny mu hrozí až 15 let vězení. Policie také nevylučuje zahájení trestního stíhání dalšího podezřelého.

Policie uvedla, že do Smiřic nejprve přijela skupina tří mužů, kteří se však dostali z dosud nezjištěných důvodů do sporu a později i do potyčky s místními obyvateli. Jeden z trojice mužů hodil granát a všichni z místa utekli. Později se na místo znovu vrátili ve větším počtu, ale k dalšímu incidentu nedošlo, protože se na místě již nacházely policejní hlídky.

Královéhradecká policie vyšetřuje útok několika desítek Romů na ghetto ve Smiřicích.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24